مدیریت و ارزیابی عملکرد بر اساس مدل TTM

توسعه منابع انسانی سرآمد > مدیریت و ارزیابی عملکرد بر اساس مدل TTM

مدیریت عملکرد و ارزیابی عملکرد بر اساس مدل TTM

ارزیابی شدن از نیاز های مهم ما به شمار می رود .

همه ما دوست داریم بدانیم دیگران در مورد ما چه فکر میکنند، دیگرانی که نظرشان برای ما اهمیت دارد،  ما را چگونه میبینند و از رفتار و عملکرد ما چه ارزیابی دارند ؟

همچنین هر انسانی نیاز دارد  از راهنمایی های اشخاصی که صلاحیت آنها را قبول دارد برای بهبود عملکرد ، و اصلاح مسیر خود استفاده کند.

اما آنچه ارزیابی عملکرد را در سازمان ها جذاب تر می کند این است که یکی از مهمترین توصیه های نظام های جدید جبران خدمت پرداخت بخشی از حقوق ، بر اساس خروجی ارزیابی عملکرد است ، به این صورت که بخشی از حقوق ، مزایا و پاداش کارکنان بر اساس بهره وری کارکنان پرداخت می گردد .

 اما آنچه اهمیت دارد این است که نظام ارزیابی عملکرد باید به گونه ای طراحی شود که اطلاعات مربوط به کارکنان ( به ویژه اطلاعات مربوط به زمینه های بهبودآنها ) محرمانه تلقی شود .

و نهایتا آنچه عموما از آن غفلت می شود این است که باید به کارکنان اطمینان داده شود که هدف از ارزیابی عملکرد اولا توسعه کارکنان  ، و ثانیا بهبود سازمان است ، به همین دلیل کارکنان باید به صلاحیت های تخصصی ارزیاب ها  اطمینان داشته باشند.

نظام ارزیابی عملکرد

نظام ارزیابی عملکرد کارکنان را میتوان به نحوی طراحی کرد که حتی کارکنانی که به دلیل تکرار رفتارهای غیر قابل قبول یا خروجی نامطلوب و ضعیف عملکرد در معرض اخراج از سازمان یا هر اقدام تنبیهی دیگر قرار میگیرند هم احساس عدالت کنند و فضای سازمان و نظام ارزیابی عملکرد را مخل امنیت شغلی خود ندانند.

این نظام میتواند از طریق دادن بازخوردهای شفاف ، صریح و صادقانه ، و فراهم کردن فرصت های آموزشی و مشاوره ای با کارکنان برای بهبود و اصلاح رفتار و عملکرد آنها ، شرایط را به نحوی تغییر دهد که کارکنان دارای عملکرد نامطلوب، از شنیدن تصمیمات تنبیهی در مورد خود شگفت زده نشوند .

ثبت نام در دوره مدیریت عملکرد

آرمین خوشوقتی 

تا حالا اتفاق افتاده که مدیرعامل شرکت از شما بخواد برای پرداخت بخش متغیر حقوق کارکنان شرکت، یک روش طراحی کنید؟
تا حالا براتون پیش اومده که مدیران بخش های مختلف شرکت بدلیل نگرانی از کاهش پاداش کارکنانشون، امتیازی بالاتر از عملکرد واقعی کارکنان به اونها بدهند که منجر به زیر سوال رفتن اعتبار و کارایی سیستم ارزیابی عملکرد نزد هیات مدیره سازمان بشه؟
تا حالا شده که مدیران سایر بخش های شرکت، از شاخص های ارزیابی عملکرد کارکنان ناراضی باشند و از شما بخوان که شاخص های کمی و کاملا قابل اندازه گیری برای ارزیابی عملکرد کارکنان ارائه بدید؟
در پاییز سال ۱۳۹۱ ( و در اوج تحریم های ظالمانه علیه کشور ما ) من بعنوان مدیر منابع انسانی گروه طبیعت زنده( سینره ) دقیقا در این شرایط قرار گرفتم ، تصمیم هیات مدیره این بود:
“افزایش بهره وری منابع انسانی با استقرار نظام مدیریت عملکرد ” .

چاره ای نداشتم جز اینکه با کمک تیم توسعه منابع انسانی شرکت سینره، و راهنمایی یازده نفر از اساتید فوق حرفه ای حوزه مدیریت منابع انسانی کشور ، مدل بومی مدیریت عملکرد TTM را طراحی کنم .
فرصتی که کم پیش میاد ولی با سرمایه گذاری هیات مدیره گروه طبیعت زنده ( سینره ) بالاخره در سال ۱۳۹۲ این مدل بومی مدیریت عملکرد طراحی شد و بعدها در سالهای ۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ در سه کنفرانس ارزیابی عملکرد کارکنان، به متخصصان حوزه مدیریت منابع انسانی کشور ارائه شد .

 

☎️۰۲۱-۲۶۴۰۱۳۳۵
☎️۰۲۱-۲۶۴۰۱۵۹۸

 

ارزیابی عملکرد

مدیریت عملکرد کارکنان
ارزیابی عملکرد کارکنان
مدیریت و ارزیابی عملکرد
آرمین خوشوقتی
0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)