مدیریت منابع انسانی

توسعه منابع انسانی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

ترجمه شیما جعفرزاده

توسعه منابع انسانی  (Human Resource Development (HRD مجموعه ای از فعالیتهای سازمان یافته است که در یک مدت زمان خاص انجام می شود و به منظور ایجاد تغییرات مثبت رفتاری طراحی شده است.

به بیان ساده تر ، HRD عبارت است از آموزش و پیشرفتی که توسط یک سازمان برای افزایش دانش ، مهارت ها ، آموزش و توانایی کارکنان انجام می شود.

دیکشنری تجارت ، HRD را به عنوان بخشی از مدیریت منابع انسانی تعریف می کند که اختصاصا به آموزش و پیشرفت کارمندان می پردازد. HRD شامل آموزش فرد پس از استخدام اوست ، همچنین فرصت هایی را برای یادگیری مهارت های جدید ، توزیع منابع مفید برای کارهای کارمند و سایر فعالیت های توسعه ای وی فراهم می کند.

بعلاوه ، توسعه منابع انسانی فرصت هایی همچون:

  1. آموزش کارمندان
  2. توسعه شغلی کارمندان
  3. مدیریت عملکرد و توسعه
  4. مربیگری
  5. جانشین پروری
  6. شناسایی کارمند کلیدی
  7. توسعه سازمان

را فراهم می آورد.

توسعه منابع انسانی (HRD) مزایای بسیاری را برای هر سازمانی فراهم می کند.

در این مقاله کوتاه ما این مزایا و چگونگی تأثیر مثبت آن را بر سازمان بررسی خواهیم کرد. اگر برنامه های توسعه ضعیف اجرا شود ، مشکلات بسیاری برای سازمان ایجاد میشود.

فواید توسعه منابع انسانی

کارشناس منابع انسانی، سوزان هیتفیلد، HRD را چارچوبی برای کمک به کارکنان در توسعه مهارت ها ، دانش و توانایی های شخصی و سازمانی آنها می داند.

طبق گفته های هیتفیلد ، توسعه منابع انسانی، یکی از مهمترین فرصت هایی است که یک کارمند از کارفرمایش انتظار دارد. توانایی و تشویق برای بهبود مهارتهای کارکنان، به شما در نگهداشت و انگیزه دادن به آنها کمک میکند.

توسعه منابع انسانی مربوط به کارمندان است

توسعه منابع انسانی، رشد کارمندان را بهبود می بخشد. مهارت ها ، دانش و نگرش جدید را ارتقا میدهد و آنها را شایسته تر می نماید.

کارمندان به شغل خود متعهد می شوند و در فعالیت های سازمانی مشارکت بیشتری خواهند داشت.

برنامه های HRD ، همچنین رضایت و انگیزه کارکنان را افزایش می دهد. وقتی آنها به خوبی آموزش ببینند ، بیشتر یاد می گیرند ، بیشتر پیشرفت میکنند و احساس رضایتمندی بیشتری در خصوص برآورده شدن نیازهایشان در محیط کار را خواهند داشت. همچنین از اینکه در این سازمان کار میکنند خوشحال هستند و احساس قدردانی میکنند.

بنابراین ، اگر کارمندان به درستی آموزش ندیده باشند و آگاه نباشند ، بسیاری از منابع مفید و ارزشمند را هدر خواهیم داد . برنامه های توسعه منابع انسانی باید در جهت استفاده كارآمد و مؤثر از منابع انسانی سازمان باشد.

با توسعه نیروی کار، رشد سازمان محقق میشود. از دیگر مزایای آن می توان به ایجاد و توسعه یک فرهنگ کار ، از جمله بهبود کارآیی کارکنان و برقراری ارتباط بهتر و توسعه همکاری های متقابل و خلاقیت همه اعضا سازمان اشاره کرد.

توسعه منابع انسانی

موانع اجرای برنامه های توسعه منابع انسانی

برخی از مفسران یادآور شده اند که اجرای HRD بدون اشکال نیست. از مهمترین موانع میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • زمان مورد نیاز برای اجرای برنامه های توسعه منابع انسانی
  • سرمایه مورد نیاز برای اجرای برنامه های توسعه منابع انسانی
  • توجه به این واقعیت که گاهی کارمندان جدید و یا باتجربه، در برابر تغییرات مقاومت میکنند یا واکنش منفی نشان میدهند.

درست است که اگر برنامه های توسعه به درستی اجرا نشوند و نتیجه خوبی نداشته باشند ، برای سازمان ایجاد ضررمیکنند اما تمامی این مضرات و موانع ، از اهمیت بالای توسعه منابع انسانی نمیکاهد. با اجرای صحیح برنامه های توسعه، منابع انسانی سازمان به طور موثر مورد استفاده قرار میگیرند، نیل به اهداف سازمانی امکان پذیر میشود و توسعه بلند مدت سازمان حاصل میگردد.

افراد می توانند تغییراتی بزرگ ایجاد کنند.

با یک نقل قول از مدیر اجرایی شرکت زیمنس ، مطلب را به پایان میرسانم.

” در زندگی شخصی ام بارها دیده ام که چگونه یک فرد میتواند تغییرات بزرگی را در یک سازمان ایجاد کند. حال زمانی را تصور کنید که این فرد در یک تیم بزرگ و عالی کار کند. توجه به خصوصیات کارمندان مان و در نظر گرفتن کیفیت گروه کاری مان یکی از با ارزش ترین منابع ماست. به ویژه در دنیای در حال تغییر امروز. جایی که دانش با سرعت برق آسایی در سراسر جهان گسترش میبابد و به راحتی در دسترس همگان است.

منبع : GB NEWS

توسعه منابع انسانی به روش TTM را اینجا بخوانید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *