آیا بیمه بیکاری به کسانی که کارت پایان خدمت ندارند تعلق می‌گیرد؟

Posted by: tamasco
Category: بیمه بیکاری

سوال :
آیا یکی از مدارک لازم جهت برقراری بیمه بیکاری، کارت پایان خدمت است ؟
و در صورت نداشتن کارت پایان خدمت، فرد بیکار از دریافت مقرری بیمه بیکاری برخوردار نمی شود؟

پاسخ :
مستند به بند ج از ماده ۹ قانون کار، یکی از شرایط صحت قرارداد کار، عدم ممنوعیت قانونی طرفین در انجام کار مورد نظر ( در زمان بستن قرارداد ) می باشد.
از آنجایی که به موجب ماده ۶۲ قانون خدمت وظیفه عمومی، استخدام مشمولان به طور کلی در کارخانه‌ها و کارگاهها و مؤسسات خصوصی بدون‌داشتن معافیت دائم ممنوع است لذا در نظر اول ممکن است به نظر برسد که قرارداد کار کارگران ذکور که مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند ( بدون داشتن معافیت دائم ، موقت یا دفترچه آماده به خدمت ) باطل است ؛ در حالیکه وفق تبصره ماده ۹ قانون کار، اصل بر صحت کلیه قراردادهای کار است ، مگر آن که بطلان آن در مراجع ذی صلاح به اثبات برسد .

لذا اولا ممکن است کارگر در زمان بستن قرارداد کار ، مشمول خدمت وظیفه عمومی نبوده ، و یا اگر مشمول خدمت وظیفه عمومی بوده ، دارای معافیت موقت بوده باشد لذا نمی توان به صرف اینکه درحال حاضر متقاضی فاقد کارت پایان خدمت است وی را از دریافت مقرری بیمه بیکاری محروم نمود .
ثانیا بطلان قرارداد کار باید در مراجع ذیصلاح به اثبات برسد و قطعا دبیرخانه ادارات کار ، و یا دفاتر پیشخوان دولت و یا مراکز تشکیل پرونده بیمه بیکاری، در زمره مراجع ذیصلاح ( جهت ابطال قرارداد کار ) به شمار نمی روند .
ثالثا با ابطال بخشنامه شماره : ۲۳۱۷۷۷- ۱۳۹۴/۱۲/۱ مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ( به موجب دادنامه شماره ۱۹۳۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ) هیچ مستند قانونی یا دستور اداری دیگری جهت محروم ساختن متقاضیان بیمه بیکاری ( که فاقد کارت پایان خدمت هستند )، از مقرری بیمه بیکاری وجود ندارد .
باآرزوی توفیق
آرمین خوشوقتی

Author: tamasco

دیدگاهتان را بنویسید