اصلاح عنوان شغلی

Posted by: tamasco
Category: سازمان تامین اجتماعی

 

سوال :

آیا هیات حل اختلاف اداره کار مجاز نیست عنوان شغلی را اصلاح کند ؟

عنوان شغلی من در قرارداد کارم ، کارگر ساده درج شده ولی من واقعا اپراتور تولید بوده ام .

الان که به اداره کار شکایت کرده ام ، می‌گویند ما مجاز به اصلاح عنوان شغلی نیستیم .

 

پاسخ :

طبق دستور العمل اداری موضوع ماده (۱۴۸) قانون کار، و مستند به ماده ۱۵۷ قانون کار ، هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار، مکلف به رسیدگی به اختلافات بین کارگر و کارفرما که ناشی از اجرای قانون کار و سایر مقررات کار می باشند ، هستند .

لذا هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار ، صلاحیت رسیدگی به دعاوی مربوط به عنوان شغلی مندرج در قرارداد کار ( مربوط به بند ۱ ماده ۱۰ قانون کار ) را دارند .

اما اختلافات مرتبط با عنوان شغلی ثبت شده در لیست های سازمان تامین اجتماعی، در واقع اختلاف بین کارگر و سازمان تامین اجتماعی محسوب شده و در صلاحیت دیوان عدالت اداری می باشد و به همین دلیل متفاوت از اختلافات موضوع ماده ۱۵۷ قانون کار می باشد لذا هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار صلاحیت رسیدگی به آن را ندارند .

باآرزوی توفیق

آرمین خوشوقتی

Author: tamasco

دیدگاهتان را بنویسید