مرخصی فوت بستگان درجه یک

Posted by: tamasco
Category: مرخصی ها

سوال:
اگر به طور مثال پدر یکی از کارکنان ما روز پنجشنبه هفته پیش (۲۴ مهر) فوت کند و جمعه و شنبه ( ۲۵و۲۶مهر ) هم تعطیل رسمی باشد مرخصی فوت بستگان درجه اول که سه روز هست برای ایشون سوخت میشه یا از ۲۷ ام تا ۲۹ ام بهشون تعلق میگیره؟
و اینگه اگر چند نفر از بستگان درجه یک در یکسال فوت بشن این مرخصی به تعداد نفرات بهشون تعاق میگیره؟

پاسخ از استاد محمدی:
-مستند به ماده ۷۳ قانون کار ، کارگران مشمول قانون کار در موارد ازدواج دائم ، فوت همسر ، پدر ، مادر و فرزندان حق برخورداری از سه روز مرخصی با استفاده از مزد را خواهند داشت.
– این مرخصی با مرخصی استحقاقی سالیانه کارگران موضوع ماده ۶۴ قانون کار ارتباطی ندارد .
– زمان استفاده از ۳ روز مرخصی همزمان با فوت همسر ، پدر ، مادر و فرزندان و یا ازدواج دایم بوده و سه روز مرخصی ، از زمان فوت هر یک از بستگان شروع میگردد.
– در مورد فوت هر یک از افراد ذکر شده در مقاطع مختلفی از سال ، کارگر جداگانه حق برخورداری از مرخصی ۳ روز با استفاده از مزد را خواهد داشت و در این رابطه محدودیتی در قانون کار پیش بینی نشده است .

Author: tamasco

دیدگاهتان را بنویسید