فوق العاده ایثارگری

Posted by: tamasco
Category: جانبازان و ایثارگران

سوال :
شرکت ما دولتی هست و تابع قانون کار .
تعدادی از همکاران ما فرزند شهید یا جانباز و ایثارگر هستند .
قانونی در خصوص فوق العاده ایثارگری در قانون کار هست ؟

پاسخ از استاد محمدی :
– بر اساس ماده ۲ قانون جامع ایثارگران ، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها و دستگاههای اجرائی، مؤسسات و شرکتهای دولتی و ملی شده تحت پوشش و یا مدیریت دولتی اعم از اینکه دارای قوانین و مقررات خاص باشند و یا نباشند و همچنین سایر دستگاهها و سازمان‌ها و شرکتها و مراکز تولیدی و توزیعی و خدماتـی که تحت پوشش قانون کار یا مقـررات تأمین اجتماعی و قـوانین خاص هستند مکلفند به جامعه ایثارگران ، خانواده شهدا ، جانبازان ، اسراء و رزمندگان خدمات رسانی کنند .
– همچنین سه چهارم مدت خدمت وظیفه سربازانی که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته شهربانی و ژاندارمری (نیروی انتظامی)، وزارت سپاه و وزارت دفاع و جهاد سازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده‌اند، خدمت داوطلبانه تلقی می‌ شود لذا این افراد مشمول فوق‌العاده ایثارگری خواهند بود .
– واحد های دارای طرح طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هستند ، چنانچه کارگر ایثارگری بنا به تعریف مندرج در ماده یک آیین نامه اجرایی ( آزاده با بیش از ۳ سال اسارت ، جانباز با بیش از ۴۰ درصد از کارافتادگی و رزمنده با بیش سه سال خدمت متناوب یا متوالی در جبهه ) را داشته باشند بر اساس آیین نامه اجرایی فوق الاشاره ضمن برخورداری از سایر مزایای این قانون ، حداکثر از مزد شغل دو گروه بالاتر برخوردار خواهند بود .

Author: tamasco

دیدگاهتان را بنویسید