مدیریت منابع انسانی

چرا مدیریت منابع انسانی برای مدیران غیر منابع انسانی ؟

زمان مطالعه متن: 2 دقیقه

بر اساس تحقیقی که ظرف سالهای ۹۱ و ۹۲ روی ۴۳۳ نفر از کارکنان مستعفی سه شرکت بزرگ کشور ( در سه حوزه تولید ، تحقیق و توسعه و خدمات ) انجام دادم ، متوجه شدم که ۱۶۷ نفر از این کارکنان ، فقط به یک دلیل با شرکت خود قطع همکاری کرده اند:
” رفتار مدیر مافوق یا سرپرست ”
نگرانی ام وقتی بیشتر شد که متوجه شدم ۸۰ نفر دیگر نیز تنها به یک دلیل با شرکت های خود قطع همکاری کرده بودند :
“عدم انطباق شرایط احراز شغل با ویژگی ها و شایستگی های شاغل، و عدم ابلاغ شرح وظایف قبل از بکارگماری کارکنان جدید الاستخدام ”
تاسف بار تر این بود که متوجه شدم بیش از ۸۰٪ این اشخاص ( که با این سه شرکت قطع همکاری کرده بودند ) سازمانهای خود را عالی ارزیابی کرده بودند و حتی اظهار داشته بودند که اگر عارضه های فوق الذکر برطرف گردند، حاضرند به شرکت های قبلی برگشته و ادامه همکاری دهند .
این نشان میدهد حتی آن دسته از کارکنان که از این شرکت ها خارج شده اند نیز تا حد بسیار زیادی معتقدند که شرکتهایشان شاخص های یک محل کار ایده آل را داشته است .
تاسف بار اینکه فقط ۲۸ نفر از این کارکنان به دلیل عدم رضایت از حقوق دریافتی با شرکت های خود قطع همکاری کرده بودند ، و نارضایتی از حقوق ، در رتبه چهارم قرار داشت .
مدنظر داشته باشید که این تحقیق در سال های ۹۱ و ۹۲ و در اوج تحریم های ظالمانه غرب علیه کشورمان انجام شده است ، در شرایطی که برخی از صنایع بدلایل اقتصادی ( و سوء مدیریتی ) به تعدیل نیرو می پرداختند و امنیت شغلی در سطح مناسبی نبود اما در همان شرایط نیز عدم رضایت از حقوق و دستمزد رتبه چهارم علت قطع همکاری را به خود اختصاص داده بوده ، و عارضه های مرتبط با مدیریت منابع انسانی در جایگاه اول و دوم قرار داشته اند .

پس از اینکه اطمینان یافتم که علت ترک کار این کارکنان ، عدم تسلط مدیران غیر منابع انسانی به دانش مدیریت منابع انسانی است ، ظرف سال ۹۲ در هر سه شرکت مذکور، به طراحی دوره آموزشی مدیریت منابع انسانی برای مدیران غیر منابع انسانی اقدام کردم و نتایج بررسی های صورت گرفته در سال ۹۳ ، حاکی از آن بود که خروج کارکنان بدلیل رفتار مدیر مافوق و سرپرست بلافصل، به حدود نصف کاهش یافته است.
یک اصل انکار ناپذیر مدیریت منابع انسانی میگوید که کارکنان، مدیران را ترک میکنند نه سازمانشان را!
لذا خصوصا در این روزها که تحریم های محتوم به شکست علیه کشورمان، مدیران و صاحبان کسب و کار را نگران کرده ، احساس می کنم باید از تجربه ای که ظرف سالهای ۹۱ و ۹۲ بدست آمده به درستی بهره برداری کنیم .
در این دوره یک روزه کلیه زیرسیستم های مدیریت منابع انسانی را بطور روان و گویا با مدیران غیر منابع انسانی در میان می گذاریم و برای تک تک این موارد ، تکنیک های کاربردی به ایشان ارائه خواهیم داد .
از این دوره نیز با دست پر به سازمان خود برگردید.
جهت ثبت نام در وبینار مدیریت منابع انسانی برای مدیران غیر منابع انسانی، اینجا کلیک کنید.
باآرزوی توفیق
آرمین خوشوقتی

پی نوشت : اگر تمایل دارید متن کامل این یادداشت را که در سال 1394در روزنامه فرصت امروز به چاپ رسید مطالعه نمایید اینجا کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *