قانون کار و تامین اجتماعی

تعطیلی و انتقال کارگاه

‍ سوال : شرکتی در تهران دارای دفتر مرکزی است و کارخانه در اصفهان می باشد .
بنا به مصوبه هیات مدیره قرار است دفتر مرکزی تعطیل شود وطی نامه ای به کارگران دفتر مرکزی ابلاغ شده که در صورت درخواست کتبی می توانند در اصفهان با همان شغل مشغول شوند .
سوال این است که اگر کارکنان هیچ کدام با انتقال موافقت نکردند و کارگاهی با کد بیمه ای در تهران دیگر وجود نداشته باشد به کارگران در صورت داشتن قرارداد دایم یا موقت چه برخوردی میشود؟

پاسخ از استاد محمدی :
– فسخ یک جانبه قرارداد کار کارگران اعم از دائم یا موقت توسط کارفرما منوط به موافقت مراجع حل اختلاف موضوع مواد ۱۵۸ و ۱۶۵ قانون کار است .

– اگر کارفرما دلایل محکمه پسندی نظیر ” تعطیلی کارگاه ” به مراجع حل اختلاف ارائه نماید و مراجع مذکور نیز دلایل کارفرما را موجه تشخیص دهند و تعطیلی کارگاه در تهران برای مرجع حل اختلاف مسجل شود ، بنابراین قطع رابطه کاری کارگران توسط کارفرما موجه بوده و در این صورت مراجع حل اختلاف کارفرما را ملزم به پرداخت سنوات پایان کار و ذخیره مرخصی وفق مقررات مواد ۲۴ و ۷۱ قانون کار می نمایند .
ـ مستند به ماده ۶۷ از آیین دادرسی کار چنانچه اخراج یا قطع رابطه کاری کارگران توسط کارفرما را غیر موجه تشخیص دهند ، کارفرما مکلف به ابقاء بکار کارگران و پرداخت حق السعی موضوع مواد ۱۶۵ و ۲۹ قانون کار خواهد بود .

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *