حقوق و دستمزد, قانون کار و تامین اجتماعی

محاسبه فوق العاده نوبتکاری

سوال :
در کانال تلگرامی وزارت کار، نوشته بودند که جهت محاسبه درصد فوق العاده نوبت کاری، باید ابتدا ۱۷۶ ساعت اول کارکرد هر کارگر در طول ماه استخراج شود و سپس نسبت ساعاتی که در تعداد ساعات استخراج شده به ساعت شب مقارن بوده محاسبه گردد ؛ چنانچه نسبت محاسبه شده به نیم نزدیک باشد فوق العاده نوبت کاری معادل ۲۲.۵٪ است و چنانچه به یک سوم نزدیک باشد میزان فوق‌العاده ۱۵٪ خواهد بود .
آیا این روش درست است ؟

پاسخ :
قطعا خیر ؛ روشی که در آن ساعات کارکرد کارگر نوبتکار در همه نوبت ها محاسبه می شود و سپس بر این اساس نوع و صورت نوبت کاری بر حسب نوبت های مندرج در ماده ۵۶ قانون کار تعیین می شود نادرست می باشد و موجب تضییع حق کارگران می شود چرا که این روش ، با ماده ۵۶ قانون کار انطباق نداشته و برخلاف قانون، موجب نتایج غلط می شود .
به عنوان مثال اگر نوبت های کار در ۲ نوبت به این صورت باشد :
– نوبت اول از ساعت ۷ صبح تا ۱۹ عصر
– نوبت دوم از ۱۹ عصر تا ۷ صبح
اگر با روش اشتباه مورد نظر شما محاسبه کنیم :
یک سوم ساعات کار کارگر در صبح واقع شده، یک سوم در عصر واقع شده، و یک سوم دیگر نیز در شب واقع شده است و اگر فوق العاده نوبتکاری آن را با روش اشتباهی که ذکر کردید محاسبه کنیم ( به اشتباه ) به کارگر ۱۵٪ فوق العاده نوبتکاری پرداخت خواهیم کرد.
در حالیکه اگر با روش مندرج در ماده ۵۶ قانون کار ( روش صحیح ) محاسبه شود، ملاحظه خواهید کرد که نوبتکاری ۱۵٪ فقط برای شیفت های ۳ نوبتی درنظر گرفته شده است در حالی که در مثال فوق فقط دو نوبت ( صبح و شب ) وجود دارد و نتیجتا فوق العاده نوبتکاری متعلقه نیز ۲۲.۵٪ می باشد .
دستورالعمل شماره ۱۲۷۷۶ معاون محترم وزیر کار نیز، موید همین نحوه محاسبه می باشد و هرگونه روش دیگری که موجب کاهش فوق العاده نوبتکاری متعلقه گردد، معتبر نخواهد بود .
با آرزوی تندرستی
آرمین خوشوقتی

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *