مدیریت منابع انسانی

3 مرحله تبدیل شدن به یک متخصص

مراحل تبدیل شدن به یک متخصص

می‌گویند 10000 ساعت طول می‌کشد تا در کاری متخصص شوید. اما چگونه می‌توان آن ساعت‌ها را به بهترین نحو سپری کرد؟

این یک سفر سه مرحله ای است.

متخصص شدن در هر چیزی پاداش دارد. چه از لحاظ مالی و چه شخصی مثلا از منظر رضایت، تحقق و تأثیری که در زندگی دارد. با این حال، در هر زمینه‌های که مهارت دارید، تبدیل شدن به یک متخصص، زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، ضمنا هیچ میانبری وجود ندارد. اما همواره راه هایی با تاثیر بیشتر و کمتر برای رسیدن به تخصص وجود دارد.

"یروئن کراین جنبرینک" متخصص استراتژی میگوید : پس از گذراندن 20 سال در زمینه استراتژی، معتقدم که میتوانم خود را یک متخصص استراتژی بنامم. آیا همه چیز را میدانم؟ نه. آیا من همه چیز را خواندهام؟ نه. آیا من همه کارها را انجام دادم؟ نه. اما، من درکی غنی - وسیع و عمیقی - از موضوع دارم.

امروز می‌خواهم بگویم که چگونه یروئن به این موفقیت رسیده است مسلماً این یک استراتژی آگاهانه نیست. با این حال، سه مرحله اصلی را برای رسیدن به این موقعیت وجود دارد:

3 مرحله تبدیل شدن به متخصص

فاز 1: کاوش

هدف از این مرحله این است که تصمیم بگیرید در چه زمینه ای می‌خواهید متخصص شوید. که نکته کلیدی آن وسعت حوزه انتخابی است. حوزه مشاغل، زمینه های مختلف را کاوش کنید تا دست یابید که چه چیزی برای شما مناسب است و شما را چنان مجذوب خود میکند که می‌خواهید زندگی حرفه‌ای خود را حول آن بسازید.

فاز 2: تقویت

پس از تصمیم گیری، فاز 2 شیرجه عمیق است. این همان بخشی است که معمولاً هنگام ایجاد تخصص به آن فکر می‌کنیم. این بخش شامل صرف ساعت‌های زیادی برای یادگیری، تمرین و انجام کارهای واقعی است که می‌خواهید در آن متخصص شوید.

فاز 3: غنی سازی

اگر می‌خواهید واقعاً متخصص شوید، به فاز 3 نیز نیاز دارید. این فاز شامل ایجاد تخصص در زمینه‌های بسیار نزدیک به حوزه اصلی تخصص شما است. به این ترتیب، “دانش مرتبط و بیشتر و بیشتر” موجب غنی‌تر شدن تخصص شما می‌شود.

وقتی به متخصص شدن فکر می‌کنیم، معمولاً فقط روی فاز 2، یعنی شیرجه عمیق تمرکز می‌کنیم. اما فاز 2، تنها یک سوم سفر است.

همچنین فاز 1 را اغلب فراموش می‌کنیم. برخی از افراد استعدادهای خود را در سنین پایین تشخیص می‌دهند. اما برای اکثر افراد، به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

فاز 3 را هم فراموش می‌کنیم. یک متخصص واقعی یک “دانشمند” نیست که همه چیز را در مورد یک موضوع بداند و اطلاعی از موضوعات دیگر نداشته باشد. در دنیای واقعی، یک متخصص دارای تخصص غنی با دانش توسعه یافته در زمینه‌های مجاور و مرتبط با تخصص اصلی خود است.

یروئن می‌‎گوید : 10000 ساعت؟ میترسم خبر بدی داشته باشم، ممکن است هر مرحله 10000 ساعت وقت شما را بگیرد. برای من 15 تا 20 سال طول کشید که تقریباً 30000 ساعت است. اما، با در نظر گرفتن این سه مرحله در اوایل کار خود، شاید بتوانید سریع‌تر در حوزه انتخابی خود متخصص شوید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *