مدیریت منابع انسانی

15 نکته برای استفاده از چت جی پی تی (ChatGPT) در استخدام

15 دستور عمل برای استفاده از ChatGPT در استخدام

استفاده از ChatGPT برای استخدام می‌تواند به جذب استعداد و متخصصان منابع انسانی کمک کند تا به طور موثرتری کار کنند و در زمان صرفه جویی کنند. در این مقاله، استخدام به کمک ChatGPT را عمیق تر  بررسی خواهیم کرد و همچنین نکاتی را برای استفاده از آن و مواردی که نباید از آن استفاده کنید، ارائه خواهیم داد و همچنین 15 پرامپت موثر چت جی پی تی را به اشتراک گذاشته که می‌توانید بلافاصله در مراحل مختلف فرآیند استخدام از آن‌ها استفاده کنید.

نکات کاربردی برای استفاده از ChatGPT برای استخدام

قبل از ورود به ChatGPT برای استخدام، می‌خواهیم مواردی را در مورد استفاده از این ابزار در نظر داشته باشیم:

 • خاص باشید.

برای جلوگیری از پاسخ‌های عمومی و غیرلازم، درخواست‌ یا پرامپت‌ها را تا حد امکان واضح بنویسید.

 • تکرار و اصلاح کنید.

از سوالات بعدی و دستورالعمل‌های اضافی برای دریافت نتایج بهتر استفاده کنید.

 • هیچ داده ای از نامزدها را وارد نکنید.

به عنوان مثال، نام نامزدها یا سایر اطلاعات شناسایی را جهت حفظ حریم خصوصی افراد وارد نکنید.

 • همیشه نتایج را بررسی و ویرایش کنید.

به خروجی تکیه نکنید. نتایج را قبل از استفاده بررسی کنید و در صورت لزوم متن ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را ویرایش کنید.

 • از ChatGPT برای کارهای مختلف استخدام استفاده و آزمایش کنید.

در حالی که این ابزار ممکن است برای برخی شغل‌ها و موقعیت‌های خالی خوب کار کند، ممکن است برای برخی دیگر از جنبه‌های استخدام (اصلاً) کار نکند.

 • از چت جی پی تی برای گزینش هر نامزدی استفاده نکنید.

اگر استفاده از ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی منجر به تأثیر تبعیض‌آمیز نامطلوب شود ممکن است کارفرما مسئول شناخته شود.

تعیین کنید برای چه چیزی از ChatGPT استفاده کنید و برای چه چیزهایی استفاده نکنید. قبل از شروع استفاده از ChatGPT برای استخدام، جلسه ای با کل تیم داشته باشید. تعیین کنید که می‌خواهید از این ابزار برای چه کارهایی از فرآیند استخدامی استفاده کنید و شاید مهمتر از آن، برای چه مواردی نمی‌خواهید از آن استفاده کنید.

 • کل فرآیند استخدام به کمک چت جی پی تی را شخصی سازی نمایید.

در طول مرحله یافتن بهترین نامزدها، ارتباط با نامزدهای بالقوه با یک پیام شخصی بسیار مهم است. پیام‌هایی که توسط یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ChatGPT ایجاد می‌شوند، می‌توانند برای نامزدها آزاردهنده باشند، خواه این پیام‌رسانی، پیشنهاد یا ایمیل مذاکره حقوق و دستمزد باشد. این عدم شخصی سازی پیام ممکن است منجر به ابراز نارضایتی افراد از فرآیند استخدام شما به صورت آنلاین شود و بر برند کارفرمایی شما تأثیر منفی بگذارد. این واقعیت که می توانید از ChatGPT برای کارهای خاصی استفاده کنید به این معنی نیست که لزوماً باید از آن استفاده کنید.

چت جی پی تی و استخدام

درخواست استخدام به کمک  چت جی پی تی

استخدام‌کنندگان و متخصصان جذب استعداد می‌توانند از ChatGPT برای کارهای مختلف در مراحل مختلف فرآیند استخدام استفاده کنند:

 • آگهی شغلی
 • یافتن منابع
 • غربالگری و انتخاب نامزدها
 • استخدام
 • پشتیبانی بعد از تکمیل فرآیند استخدام

آگهی شغلی

 1. نوشتن شرح شغل

نمونه: یک شرح شغل شغلی دقیق برای موقعیت دانشمند داده با تمرکز بر یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ایجاد کنید. شرح شغلی باید شامل یک نمای کلی شغل، مسئولیت های کلیدی، مهارت‌ها و صلاحیت‌های مورد نیاز و اطلاعاتی در مورد تیم باشد. این اعلان مبنایی را برای شرح شغل ایجاد می‌کند که می‌تواند، عمدتاً بین استخدام‌کننده و مدیر استخدام، استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها در مورد آنچه در یک نامزد ایده‌آل به دنبال آن هستند، همسو هستند. می‌توانید از شرح شغلی تولید شده با هوش مصنوعی به عنوان نقطه شروع فرآیند استخدام خود استفاده کنید اما توجه داشته باشید که این شرح شغلی را شخصی سازی کنید تا ضرری به برند کارفرمایی شما وارد نشود.

 1. ایجاد آگهی استخدام

نمونه: یک آگهی شغلی قانع‌کننده برای یک موقعیت توسعه‌دهنده ارشد وب در یک استارت‌آپ تجارت الکترونیک تهیه نمایید. آگهی باید شامل یک عنوان جذاب، یک نمای کلی از نقش، مسئولیت های کلیدی، مهارت ها و صلاحیت های لازم و مزایای کار در شرکت موردنظر باشد. از زبانی استفاده کنید که برای مخاطبان مختلف فراگیر و جذاب باشدحتما در آگهی شغلی خود مزایای کار کردن در سازمانتان را به افراد نشان دهید و عنوان کنید چرا کع تاثیر بسزایی در جذب افراد بااستعداد و برند کارفرمایی شما دارد.

یافتن منابع

 1. انتخاب و فیلترینگ نامزدها با روش جستجوی عبارتی، استفاده از اپراتورهای جبر بولین (AND, OR, NOT)

نمونه:نامزدها را برای یافتن برنامه نویس جاوا بررسی و فیلتر نمایید. داوطلبان باید دارای مدرک لیسانس در رشته کامپیوتر و حداقل 5 سال سابقه کار باشند. آنها همچنین باید با متدولوژی های Agile آشنا باشند و در SQL و API های RESTful مهارت داشته باشند. نامزدهایی را که فقط در پایتون تجربه کسب کرده‌اند یا خارج از محیط شرکت  زندگی می کنند، حذف کنید.

روش‌های جستجوی عبارتی، استفاده از اپراتورهای جبر بولین (AND, OR, NOT) به کار گیرید. با این اعلان، می‌توانید یک رشته جستجوی بولی پایه ایجاد کنید که به شما امکان می دهد نتایج مرتبط‌تری دریافت کنید. برای به دست آوردن یک رشته جستجوی بولی حتی دقیق تر، می‌توانید ابتدا درباره نحوه اجرای جستجوی بولی در پلتفرمی که می خواهید استفاده کنید تحقیق کنید و سپس از ChatGPT را درخواست کنید.

 1. یافتن عناوین شغلی جایگزین برای منابع

نمونه: لیستی از عناوین شغلی جایگزین یا نقش‌های مرتبط با موقعیت مدیر رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید. اینها باید عناوینی باشد که ممکن است توسط متخصصان دارای مهارت در استراتژی رسانه های اجتماعی، ایجاد محتوا، تعامل با مخاطب و تجزیه و تحلیل، که معمولاً برای نقش مدیر رسانه اجتماعی مورد نیاز است، استفاده شود. دانستن عناوین شغلی جایگزین مخصوصاً در محیط عنوان شغلی امروزی مفید است، جایی که شرکت‌ها و افراد مدام عناوین مختلفی را برای تقریباً یک نقش ارائه می‌کنند.

 1. ایمیل‌های اطلاع رسانی نامزدها

نمونه: یک ایمیل شخصی سازی شده برای برای یک نامزد بالقوه ، که در حال حاضر یک طراح گرافیک ارشد در یک آژانس بازاریابی دیجیتال معروف است، بسازید. هدف از این ایمیل دعوت از او برای در نظر گرفتن موقعیت شغلی خالی برای یک مدیر هنری در شرکت تبلیغاتی نوآورانه ما است. محیط خلاق، فرصت‌های رشد حرفه‌ای و بسته مزایای رقابتی ما را برجسته کنید. لحن گفتار در ایمیل باید حرفه‌ای و در عین حال دوستانه باشد.

 1. پست‌های لینکدین

نمونه: یک پست جذاب لینکدین بنویسید که موقعیت شغلی خالی برای یک مدیر پروژه در استارتاپ فناوری پویا را اعلام کند. این پست باید بر مسئولیت‌های کلیدی شغل، مهارت‌های مورد نظر و نحوه انطباق موقعیت با مأموریت سازمان ما تأکید کند. متخصصان علاقه مند را تشویق کنید تا درخواست شغلی در قالب پست لینکدین را در شبکه خودشان به اشتراک بگذارند. لحن باید جذاب و دعوت کننده برای اشتراک گذاری این پست آگهی استخدامی باشد. شما می‌توانید از چت جی پی تی برای نوشتن این پست آگهی استخدامی کمک بگیرید اما اهمیت شخصی سازی متن به اندازه ارسال ایمیل برای نامزد منتخب نیست اما باز به هر حال لازم است که حتما نتیجه را بررسی و ویرایش کنید.

نقش هوش مصنوعی در مدیریت HR چیست؟

هوش مصنوعی که یکی از پیشرفته‌ترین و رو به رشد ترین فناوری‌های امروزی است، کمک زیادی به بهبود بخش منابع انسانی کرده است.

CHATGPT و استخدام

غربالگری و انتخاب

 1. ارائه جلسات توجیهی قبل از مصاحبه به نامزدها

نمونه: یک ایمیل توجیهی قبل از مصاحبه بنویسید. این ایمیل باید مراحل فرآیند مصاحبه را توضیح دهد و هر گونه جزئیاتی مانند مدت مصاحبه، پلتفرم (در صورت مصاحبه مجازی)، یا مکان مصاحبه در آن مشخص گردد.

8 و 9. سوالات مصاحبه بر اساس نقش و نوع مصاحبه

نمونه: مجموعه ای از 7 سؤال مصاحبه رفتاری متناسب با نقش مهندس نرم افزار ایجاد کنید. این سؤالات باید توانایی‌های حل مسئله، مهارت‌های کار تیمی و نحوه رسیدگی آن‌ها به ضرب‌الاجل‌ها و فشارهای پروژه را ارزیابی کند.

نمونه: «یک لیست از 5 سؤال مصاحبه فنی برای یک موقعیت متخصص بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید. سوالات باید بر مهارت داوطلب در SEO/SEM، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه های اجتماعی و آشنایی آن‎ها با ابزارهای تحلیل بازاریابی متمرکز باشد.

ChatGPT برای ایده پردازی و الهام بخشی جهت طراحی سوالات فنی مصاحبه عالی است، بنابراین به سرعت شما را در ایجاد لیست سوالات همراهی می‌کند اما توجه داشته باشید که حتما سوالات را بررسی و بازنویسی و درصورت لزوم ویرایش نمایید.

 1. بررسی آزمون کار

درخواست زیر نیز از متخصص استعدادیابی AIHR، موریتز فیشر الهام گرفته شده است. فیشر می‌گوید: از زمان راه‌اندازی ChatGPT، ما شاهد افزایش نوشتن انگیزه نامه‌ها، برنامه‌ها، رزومه‌ها و تست‌های کاری هستیم. من از ChatGPT برای بهبود طراحی آزمون‌های استخدام شغلی خود برای داوطلبان استفاده می کنم. به طور خاص، بررسی می‌کنم که آیا تست‌های کاری که مدیران استخدام ما ایجاد می‌کنند را می‌توان تنها با استفاده از هوش مصنوعی تکمیل کرد یا خیر.  اگر ChatGPT بتواند این کار را به تنهایی انجام دهد، ما باید تست را به گونه‌ای طراحی کنیم که دقیق‌تر و کاربردی‌تر باشد.

همانطور که داوطلبان تمایل دارند ایمیل‌های ارتباطی ایجاد شده مانند ایمیل‌های پیشنهاد شغلی یا ایمیل‌های مذاکره حقوق و دستمزد توسط ChatGPT نباشد، کارفرمایان نیز علاقه‌ای ندارند که انگیزه نامه‌ها و رزومه‌هایی که از نازمزدها دریافت می‌کنند توسط چت جی پی تی ساخته نشده باشد.

 1. ایجاد ایمیل‌های رد شده برای نامزدها

نمونه: یک ایمیل محترمانه و همدلانه برای نامزدی که اخیراً برای نقش مدیر محصول مصاحبه کرده است اما برای این موقعیت شغلی موفق به انتخاب نشده است، تهیه کنید. این ایمیل باید قدردانی ما را از زمانی که شخص در اختیار ما گذاشته است را بیان کند، توجه داشته باشید که این یک فرآیند رقابتی بوده و باید به گونه‌ای باشد که در آینده مجدد برای ما در موقعیت‌های شغلی درخواست شده مجددا رزومه ارسال نماید.  

استخدام

 1. ایمیل پیشنهاد شغل

نمونه: یک ایمیل پیشنهاد شغلی برای نامزدی که برای نقش طراح ارشد UX در شرکت ما انتخاب شده است بنویسید. این ایمیل باید هیجان ما را در مورد حضور بالقوه او در سازمان بیان کند، شرایط اصلی پیشنهاد (شامل حقوق، مزایا، تاریخ شروع کار) را ارائه دهد و مراحل بعدی پذیرش را توضیح دهد. لحن باید حرفه‌ای و در عین حال مشتاقانه و خوش‌آمدگو باشد.

 1. ایمیل مذاکره حقوق

نمونه: پاسخ حرفه ای برای نامزدی که میزان حقوق بیشتری درخواست کرده ارسال نمایید به طوریکه درک ما از نگرانی‌ها و انتظارات او را برآورده نماید. یک پاسخ حرفه‌ای و همدلانه به نامزد منتخب ارسال کنید که حقوقی بالاتر از آنچه ما برای نقش تحلیلگر مالی پیشنهاد کرده‌ایم، درخواست کرده است. این ایمیل باید درک ما از نگرانی‌های او را بیان کند و تمایل ما را برای شرکت در مذاکرات بیشتر یا بررسی راه‌های دیگر برای برآورده کردن انتظارات او بیان کند.

پشتیبانی بعد از تکمیل فرآیند استخدام

 1. سوالات متداول استخدام جدید

نمونه: لیستی از 10 سوال متداول توسط افراد جدید ایجاد کنید تا در اینترانت شرکت پست شوند. این باید سوالات متداولی که ممکن است کارمندان جدید داشته باشند، مانند درک مزایای آن‌ها، نحوه تنظیم ایمیل و سایر سیستم‌های IT، جزئیات مربوط به فرآیند ورود، اطلاعات مربوط به فرهنگ و ارزش‌های شرکت، زمان مرخصی را پوشش دهد. خط‌مشی‌ها و هرگونه جزئیات مربوط به عملیات روزمره که باید کارکنان از آن آگاه باشند. این اعلان به شما ایده خوبی از رایج ترین سوالاتی که ممکن است استخدام کنندگان جدید داشته باشند، می‌دهد. می‌توانید با گنجاندن نوع خاصی از نقش یا صنعتی که سازمان شما در آن قرار دارد، درخواست را سفارشی کنید.

 1. سوالات نظرسنجی استخدامی جدید

نمونه: مجموعه‌ای از 7 سؤال نظرسنجی ایجاد کنید تا بازخوردی از استخدام‌کنندگان جدید در مورد تجربه حضورشان جمع‌آوری کنید. سوالات باید حوزه هایی مانند اثربخشی برنامه جهت یابی، وضوح مسئولیت ها و انتظارات شغلی، برداشت اولیه آنها از فرهنگ سازمان، میزان حمایت آنها در چند هفته اول و هر پیشنهادی که ممکن است برای بهبود داشته باشند را پوشش دهد. هدف سنجش تجربیات اولیه آنها و یافتن راه‌هایی برای بهبود فرآیند ورود کارکنان در سازمان است.

چت جی پی تی می‌تواند ابزاری عالی برای پشتیبانی از متخصصان استعدادیابی و جذب با وظایف مختلف در طول فرآیند استخدام باشد. استفاده از ChatGPT برای فرآیند استخدام همیشه باید نقطه شروع شما باشد، نه محصول نهایی یعنی می‌توانید از آن برای گرفتن ایده استفاده نمایید و خودتان در تکمیل تمامی مراحل تلاش و اصلاحات لازم را انجام دهید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *