مشاغل سخت و زیان آور

Posted by: tamasco
Category: بازنشستگی, مشاغل سخت و زیان آور

سوال :
اگر فردی در یک شرکت ۱۰ سال سابقه کار سخت و زیان آور داشته باشد و سپس در شرکت دیگر ۵ سال سابقه کار عادی داشته باشد و مجددا به محل کار اول خود در همان شرکت اول باز گردد و در شغل سخت و زیان آور مشغول به کار شود در مجموع چند سال باید کار کند تا بازنشسته شود؟

پاسخ از استاد محمدی :
– بر اساس ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی کارگرانی که ۲۰ سال متوالی، یا ۲۵ سال متناوب در ” صرفا ” در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال بکار داشته باشند در صورت تایید شغل آنان در کمیته های بدوی و تجدید نظر استانی موضوع ماده ۸ آیین نامه ، بدون شرط سنی بازنشست خواهد شد بنابراین ایشان مشمول این مقررات ( تناوب و یا غیر متناوب ) نبوده و چنانچه سوابق بیمه ای ایشان چه در مشاغل سخت و زیان آور و چه در مشاغل عادی به ۳۰ سال تمام برسد بشرط اینکه سن ایشان بالای ۵۰ سال و یا بیشتر باشد ، مشمول بازنشستگی قرار میگیرد .
– ایشان به مدت ۱۰ سال در مشاغل سخت و زیان آور اشتغال بکار داشته است که با ضریب ۱/۵ درصد ۱۵ سال را احراز نموده است .
– ۵ سال نیز در مشاغل عادی اشتغال بکار داشته و سابقه بیمه پردازی را را بدست آورده است و اگر مجددا در مشاغل سخت و زیان آور مشغول شود بایستی حدودا ۷ سال دیگر سابقه بیمه پردازی در مشاغل سخت و زیان آور را داشته باشد ، که بتواند از مزایای بازنشستگی برخوردار شود ، بشرط اینکه سن وی نیز به ۵۰ سال و یا بیشتر رسیده باشد .

Author: tamasco