قانون کار و تامین اجتماعی, مدیریت منابع انسانی

دستورالعمل شمول طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل و کارگران موقت، مصوب ۱۳۷۶

دستورالعمل شمول طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل و کارگران موقت، مصوب ۱۳۷۶

شماره: 7148 تاریخ: 10؍3؍1376

چون بعضا از سوی کارگاه‌‌‌‌هایی که بنا به مقتضای فعالیت خود مبادرت به استخدام کارگران با قرارداد موقت‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌می‌نمایند سوالاتی در زمینه نحوه اجرای طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل مطرح‌‌ می‌گردد، لذا در اجرای ‌‌‌‌ماده ۴۹ قانون کار و ‌‌‌‌‌‌‌‌آیین‌نامه اجرایی ‌‌‌‌تبصره یک آن مراتب زیر را اعلام‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌می‌دارد:

1- نظر به اینکه قانون کار جمهوری اسلامی ایران درباره کارگران شمول عام دارد و کلیه مقررات آن در مورد کلیه کارگران اعم از دائمی یا موقت لازم‌‌‌الاجرا است، لذا اجرای طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل در خصوص کارگران موقت‌‌ نیز همانند کارگران دائم در طول مدت قرارداد آنان الزامی است.

2- با عنایت به اینکه کارگاه‌‌‌‌هایی که تحت عناوین طرح، پروژه و امثال آن فعالیت می‌کنند و با موسسات خدماتی که به صورت پیمانکاری، نیروی انسانی مورد نیاز واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و نظایر آنها و یا دستگاههای اجرایی دولتی را ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تامین نموده و به آنها خدمات پشتیبانی عمومی یا فنی ارائه‌‌ می‌دهند در هر حال دارای مشاغل دائم متناسب با موضوع فعالیت خود هستند ولو آن که شاغلین این شغل‌‌‌ها را به طور موقت استخدام نمایند، ضرورتا بایستی مشاغل مزبور را قبلاً ارزیابی و با تعیین سطح گروه و مزد شغل مطابق با نظام ارزیابی موضوع ‌‌‌‌ماده ۴۸ قانون کار به هنگام استخدام یا تمدید قرارداد کارگران آنان را بر حسب شغل مورد تصدی با طرح تطبیق نمایند.

3- نرخ پایه‌های سنواتی کارگران موضوع این دستورالعمل متناسب با گروه شغل مورد تصدی همانند سایر کارگران مشمول طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل مطابق با دستورالعمل موضوع ‌‌‌‌تبصره ۱ بند ۲ مصوبه مورخ 26؍12؍75 شورای عالی کار و تغییرات بعدی آن تعیین‌‌ می‌گردد.

آیا می‌دانید؟

قانونا این امکان مهیا شده است که هر کارگاه بتواند متناسب با شرایط خود و مقتضیات صنعت و بازار کار، طرح طبقه‌بندی مشاغل مختص خود را طراحی و اجرا نموده و با رعایت الزامات قانونی به تایید وزارت کار رسانده و جایگزین طرح طبقه بندی مشاغل نماید.

۴- ادارات کل کار و امور اجتماعی استان‌‌‌ها موظفند نسبت به شناسایی و ابلاغ موارد قانونی و راهنمایی کارگاه‌های موضوع این دستورالعمل در حیطه نظارت خود اقدام و با هماهنگی با اداره کل بهره‌وری و مزد پیگیری‌های لازم را در زمینه اجرای طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل در این کارگاه‌‌‌ها به عمل آورند.

۵- تاریخ شروع طرح در کارگاه‌های دایر موضوع این دستورالعمل 1؍2؍76 و درباره سایر کارگاه‌هایی که بعداً فعالیت خود را آغاز می‌کنند، تاریخ شروع به کار آنان است.

۶- با کارگاه‌های که از اجرای طرح طبقه‌‌‌‌‌بندی مشاغل خودداری یا در تهیه و اجرای آن تاخیر نمایند برابر ‌‌‌‌ماده 50 قانون کار و تبصره آن عمل می‌شود.

محسن خواجه نوری- معاون تنظیم روابط کار

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *