قانون کار و تامین اجتماعی

تفاوت تطبیق

سوال :
همان طور که مطلع هستید موسسه اعتباری … در بانک … ادغام شد، از ماه قبل حقوق ثابت ما ( که از پرسنل موسسه اعتباری… هستیم ) را نصف کردند و تفاوت را به نام تفاوت تطبیق پرداخت میکنند ، تفاوت تطبیق در محاسبه مزایا از جمله اضافه کاری، بازنشستگی و خرید خدمت محاسبه نمیشود، با توجه به این موضوعات آیا این کار قانونی هست یا خیر؟

پاسخ از استاد محمدی :
– اولا مبلغ تفاوت تطبیق بعنوان یک عدد ثابت در قرارداد لحاظ میشود ضمن اینکه مستهلک نمی‌گردد بلکه مشمول افزایشات مزدی شورای عالی کار قرار نمیگیرد و در محاسبه فوق العاده ماموریت قرار نمیگیرد .
– این آیتم در مبنای محاسبه سنوات پایان خدمت موضوع مواد ۲۴ ، ۲۷ ، ۳۱ و ۳۲ قانون کار تاثیر گذار است .

توضیحات تکمیلی در خصوص یک پرسش و پاسخ:
پیرو انتشار پرسش و پاسخی که دیروز در کانال حل اختلاف منتشر شد ، و پس از کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بانک خصوصی مذکور مشخص شد که طرح طبقه بندی مشاغل از مدت ها پیش در این بانک مستقر شده است لذا عنوان “تفاوت تطبیق ” صرفا به عنوان بهانه ای برای کاهش مزد کارکنان موسسه اعتباری ( که در بانک ادغام شده است ) مورد استفاده قرار گرفته است.
به همین دلیل:
اولا بانک مجاز به کاهش مزد کارکنان موسسه اعتباری نبوده است
ثانیا در اینجا تفاوت تطبیق جزئی از مزد محسوب می شود و نه تنها در محاسبه سنوات ، شبکاری ، نوبتکاری و عیدی ملاک قرار می گیرد ، بلکه در محاسبه فوق العاده ماموریت نیز مبنای محاسبه خواهد بود.
ثالثا این مبلغ( تفاوت تطبیق ) در افزایش سالیانه دستمزد نیز ، مشمول افزایش قانونی خواهد بود .

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *