مدیریت منابع انسانی

استخدام موبایلی

استخدام موبایلی

امروزه بیشتر افراد بخصوص نسل Z برای انجام تمامی کارهای خود از گوشی استفاده می‌کنند چرا که از این طریق می‌توانند کارهای خود را با سرعت بالاتری در هر زمان و مکانی که هستند انجام دهند. یکی از کارهایی که می‌توانند به کمک گوشی موبایل انجام دهند ارسال رزومه و بررسی آگهی‌های جذب و استخدام است.

لذا رعایت اصول استخدام موبایلی، یعنی فرآیند استخدامی که بهینه شده برای گوشی موبایل است بسیار منطقی به نظر می‌رسد بنابراین اگر ما سایت‌های جذب نیرو که بهینه شده برای گوشی موبایل و رسپانسیو است را برای کارجویان جوان طراحی کنیم یا از پلیکیشن‌های موبایلی کاریابی و یا کانال‌های ارتباطی مناسب برای گوشی موبایل مانند شبکه‌های اجتماعی یا پیامک‌ها تبلیغاتی برای کارجوهای نسل Z  استفاده کنیم قطعا می‌توانیم فرآیند جذب نیرو و استخدامی سریع و آسان‌تری داشته باشیم. برای اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

مزایای استخدام موبایلی

دستگاه‌های تلفن همراه بسیار جذاب هستند و  در طی فرآیند استخدامی جلب توجه نامزدها را از طریق محتوای تعاملی، ویدیوها و اعلان‌های فوری برای استخدام‌کنندگان آسان‌تر می‌کند. این تعامل به انتقال موثر فرهنگ و ارزش‌های شرکت کمک می کند.

با استخدام موبایلی، استخدام‌کنندگان می‌توانند به مجموعه گسترده‌تری از نامزدها دست یابند و دسترسی به فرصت‌های شغلی را بهبود بخشند. با استفاده از پلتفرم‌های تلفن همراه، استخدام‌کنندگان می‌توانند از مجموعه استعدادهای بزرگ‌تری بهره ببرند و نامزدهایی را جذب کنند که ممکن است به کامپیوتر دسکتاپ یا روش‌های سنتی استخدام دسترسی نداشته باشند. این دسترسی گسترده، شانس یافتن افراد درجه یک را افزایش می‌دهد.

استخدام موبایلی زمان پاسخگویی سریعتر را در طول فرآیند استخدام امکان پذیر می کند. استخدام‌کنندگان می‌توانند در  هر حالتی و هر زمانی  با نامزدها ارتباط برقرار کنند و امکان ارائه آپدیت سریع و بازخورد به موقع را فراهم کنند. این امر تاخیر در تصمیم گیری را کاهش می‌دهد و روند کلی استخدام را سرعت می‌بخشد.

علاوه بر این، استخدام تلفن همراه با ارائه یک رابط کاربری یکپارچه و کاربرپسند، تجربه نامزد را افزایش می‌دهد. داوطلبان می‌توانند به راحتی شغل جستجو کنند، برنامه های کاربردی ارسال کنند و از طریق دستگاه‌های تلفن همراه خود با استخدام کنندگان درگیر شوند. این نشان دهنده تعهد سازمان به پذیرش فناوری در شیوه‌های استخدام است.

 • بهبود دسترسی:

دستگاه‌های تلفن همراه در همه جا وجود دارند و به استخدام‌کنندگان این امکان را می‌دهند تا از مجموعه گسترده‌تری بهره ببرند. این دسترسی گسترده تضمین می کند که فرصت‌های شغلی برای مخاطبان بیشتری قابل مشاهده است و شانس یافتن نامزد مناسب را افزایش می‌دهد.

 • پاسخگویی سریعتر:

استخدام موبایلی ارتباط فوری از طریق پیام‌های متنی یا برنامه‌های تلفن همراه را امکان پذیر می‌کند. استخدام‌کنندگان می‌توانند به سرعت به سؤالات پاسخ دهند، مصاحبه‌ها را برنامه‌ریزی کنند و به‌روزرسانی‌ها را ارائه کنند و در نهایت یک سفر استخدامی یکپارچه را برای نامزدها ایجاد کنند.

 • بهبود تجربه نامزدهای استخدامی:

استخدام موبایلی، تجربه شخصی‌تری را برای نامزدها ارائه می‌دهد. استخدام‌کنندگان می‌توانند از طریق پیام‌های متنی یا برنامه‌های تلفن همراه، که شخصی‌تر و در دسترس‌تر از ایمیل یا تماس‌های تلفنی هستند، با داوطلبان ارتباط برقرار کنند. از آنجایی که زمان پاسخگویی سریعتر است، کیفیت تجربه داوطلب در کل فرآیند افزایش می یابد.

استخدام موبایلی

5 استراتژی استخدام موبایلی

در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می‌توانید هنگام استفاده از استخدام موبایلی در فرآیند استخدام خود در نظر بگیرید:

 1. وب سایت‌های آگهی شغلی بهینه شده برای موبایل (موبایل فرندلی)

یک وب‌سایت آگهی استخدامی بهینه‌سازی شده برای موبایل به‌طور خاص طراحی شده است تا تجربه کاربری مطلوبی را برای بازدیدکنندگانی که از دستگاه‌های تلفن همراه مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به سایت دسترسی دارند، ارائه دهد. جویندگان کار می‌توانند به راحتی فرصت‌های موجود را جستجو و کشف کنند.

با استفاده از تکنیک‌های طراحی واکنش‌گرا، طرح‌بندی، محتوا و تصاویر را به‌طور خودکار با اندازه‌های مختلف صفحه نمایش تطبیق می‌دهد تا وب‌سایت به خوبی سازمان‌دهی شده و از نظر بصری در دستگاه‌های مختلف تلفن همراه جذاب به نظر برسد. فرم‌های کاربردی سازگار با موبایل تضمین می‌کنند که متقاضیان می‌توانند به راحتی اطلاعات خود را وارد کرده و رزومه خود را آپلود کنند.

اپلیکیشن‌های آگهی استخدام موبایلی به داوطلبان این امکان را می‌دهد که به راحتی مستقیماً از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای موقعیت‌های شغلی مختلف درخواست دهند لذا در این صورت دیگر نیازی به لپ‌تاپ و سیستم دسکتاپ وجود ندارد.

 1. اپلیکیشن‌های استخدام شغلی موبایل

طبق گزارش Appcast، 67 درصد از درخواست‌های شغلی در دستگاه‌های تلفن همراه تکمیل شده‌اند. با ارائه سهولت و دسترسی، متقاضیان می توانند اطلاعات و رزومه خود را در هر زمان و هر مکانی ارسال کنند. استخدام‌کنندگان نیز به نوبه خود، برنامه‌ها را در زمان واقعی دریافت می‌کنند و می‌توانند از هر دستگاهی به آن‌ها دسترسی داشته باشند و به آن‌ها امکان می‌دهد پروفایل‌های نامزدهای استخدامی خود را  به راحتی بررسی و ارزیابی کنند.

 1. کمپین های استخدامی پیامکی

کمپین‌های استخدام پیامکی روشی بسیار موثر برای دسترسی و تعامل با نامزدهای احتمالی است. پیام‌ها نرخ باز شدن بالایی دارند و به سرعت توجه را به خود جلب می کنند. در اینجا برخی از مزایای کلیدی استفاده از کمپین‌های استخدامی پیامکی آورده شده است:

دسترسی فوری: پیام‌های متنی یا همان پیامک‌های استخدامی را می توان فوراً به مخاطبان که نامزدها هستند ارسال کرد چرا که به شما این امکان را می‌دهد که به سرعت با نامزدهای احتمالی ارتباط برقرار کنید.

نرخ باز شدن بالا: پیام های متنی دارای نرخ باز شدن بالاتری نسبت به ایمیل‌ها هستند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که داوطلبان بیشتری پیام شما را ببینند.

افزایش نرخ پاسخ: مردم تمایل دارند به پیام‌های متنی سریع‌تر از سایر اشکال ارتباط پاسخ دهند که منجر به تعامل سریع‌تر می‌شود.

 1. کانال‌های ارتباطی سازگار با موبایل

کانال‌های ارتباطی سازگار با موبایل، تعامل یکپارچه و راحت بین استخدام‌کنندگان و نامزدها را امکان‌پذیر می‌کنند و تعامل و ارتباط را افزایش می‌دهند.

پلتفرم‌های تلفن همراه، مانند برنامه‌های پیام‌رسان، ابزارهای ویدئو کنفرانس، و پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی به استخدام ‌کنندگان اجازه می‌دهند تا در زمان واقعی با نامزدها ارتباط برقرار کنند. به روز رسانی‌های فوری و تعاملات شخصی، روند استخدام را سرعت و تجربه نامزد را بهبود می‌بخشد.

 1. استفاده از تبلیغات موبایلی و کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی هدفمند 

از تبلیغات هدفمند موبایلی و کمپین های رسانه های اجتماعی برای افزایش تنوع نامزدها استفاده کنید. این پلتفرم‌ها به شما امکان می‌دهند تا با طیف گسترده‌ای از افراد با پیشینه‌ها و جمعیت‌های مختلف ارتباط برقرار کنید و اطمینان حاصل کنید که گروهی متنوع آگهی‌های شغلی شما را می‌بینند.

دوره آموزشی استخدام و مصاحبه استخدامی

برای اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه جذب و  استخدام شرکت در دوره جذب و استخدام و اصول مصاحبه استخدامی (شایسته محور) را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

فراگیری با آوردن ایده‌های تازه، جهت هدایت خلاقیت

اطلاعات جمعیتی موجود در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، مانند سن، عنوان شغل، سطح درآمد، تحصیلات، موقعیت مکانی یا رفتار، به شما امکان می‌دهد تبلیغات خود را برای گروه‌های خاص تنظیم کنید. این به شما کمک می‌کند تا مجموعه متنوع‌تری از نامزدها را از طیف گسترده‌ای از سوابق و تجربیات جذب کند که در غیر این صورت آگهی‌های شغلی شما را از دست می‌دهند.

بهترین روش‌ها برای استخدام موبایلی

بهینه‌سازی فهرست‌های شغلی برای دستگاه‌های تلفن همراه:

از یک طراحی واکنش‌گرا استفاده کنید که با اندازه‌های مختلف صفحه‌نمایش سازگار است و محتوا را مختصر و آسان برای خواندن روی صفحه‌نمایش‌های کوچک نگه می‌دارد.

ساده سازی فرآیند درخواست:

با حذف فیلدهای غیر ضروری فرم درخواست را ساده کنید و امکان آپلود آسان رزومه‌ها را فراهم کنید. یک رابط کاربر پسند، متقاضیان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های خود را به سرعت تکمیل و تجربه یکپارچه را از ابتدا تا انتها تضمین کنند. ادغام ویژگی‌های سازگار با موبایل مانند گزینه‌های تکمیل خودکار و شاخص‌های پیشرفت را در نظر بگیرید تا نامزدها را در هر مرحله از فرآیند راهنمایی کنید. حذف موانع و پیچیدگی‌ها می‌تواند مشارکت متقاضی را افزایش و استعدادهای برتر را که به این فرآیند اهمیت می‌دهند، جذب نماید.

نظارت و تجزیه و تحلیل معیارهای استخدام موبایلی:

با ردیابی معیارهای استخدامی کلیدی مانند نرخ تکمیل برنامه، زمان استخدام و منبع استخدام، می‌توانید بینش ارزشمندی در مورد اثربخشی استراتژی استخدام موبایلی خود به دست آورید. این معیارها به شما کمک می‌کند تا زمینه‌های بهبود را شناسایی کنید و تصمیم‌های مبتنی بر داده بگیرید که فرآیند را بهینه می‌کند. علاوه بر معیارهای اساسی، تجزیه و تحلیل داده‌های تعامل کاربر مانند نرخ کلیک و نرخ پرش را در لیست مشاغل تلفن همراه خود در نظر بگیرید. این می‌تواند بینشی در مورد رفتار و ترجیحات نامزد ارائه دهد و به شما امکان می‌دهد تلاش‌های خود را برای جذب بهتر نامزدهای واجد شرایط انجام دهید.

نمونه‌هایی از استخدام موبایلی

 • اپلیکیشن‌‌های آگهی شغلی

اکنون بسیاری از شرکت‌ها این گزینه را برای داوطلبان ارائه می‌دهند که مستقیماً از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای موقعیت‌های شغلی درخواست دهند. این به کاندیداها اجازه می‌دهد تا به راحتی اطلاعات و رزومه خود را ارسال کنند و این امر باعث می‌شود که آن‌ها برای مشاغل راحت تر درخواست دهند. برای مثال، Home Depot از ابزاری استفاده می‌کند که به متقاضیان شغل اجازه می‌دهد مصاحبه‌های حضوری را خود برنامه‌ریزی کنند.

 • وب سایت‌های شغلی سازگار با موبایل

شرکت‌ها می‌توانند وب‌سایت‌ های آگهی شغلی خود را برای موبایل‌پسند بودن بهینه‌سازی کنند و اطمینان حاصل کنند که نامزدها می‌توانند به راحتی با استفاده از تلفن‌های هوشمند یا تبلت‌های خود پیمایش کرده و برای مشاغل درخواست دهند. این شامل داشتن طراحی وب رسپانسیو، توضیحات شغلی واضح و مختصر و فرآیند درخواست آسان است.

 • اپلیکیشن‌های استخدام موبایلی

برنامه‌های مختلف تلفن همراه به طور خاص برای جذب استعدادها طراحی شده‌اند. این برنامه‌ها، از جمله برنامه‌های تلفن همراه  و سیستم‌های ردیابی متقاضی، به استخدام‌کنندگان اجازه می‌دهند تا فرصت‌های شغلی را پست کنند، رزومه‌ها را بررسی کنند، با نامزدها ارتباط برقرار کنند و کل فرآیند استخدام را از طریق دستگاه‌های تلفن همراه خود مدیریت کنند.

سیستم‌های ردیابی متقاضی مانند Recruitee، Workable یا SmartRecruiters همگی دارای یک برنامه تلفن همراه اختصاصی هستند که به متخصصان استعدادیابی کمک می‌کند تا در هر زمان و مکانی استخدام کنند.

مصاحبه های مجازی

با ظهور برنامه‌های ویدئو کنفرانس، مصاحبه های مجازی به یک گزینه محبوب برای استخدام موبایلی تبدیل شده است. استخدام ‌کنندگان می‌توانند با استفاده از برنامه‌هایی مانند زوم یا اسکایپ از راه دور با داوطلبان مصاحبه کنند و نیازی به حضور نامزدها برای مصاحبه نداشته باشند. مصاحبه های مجازی باعث صرفه جویی در زمان و منابع برای استخدام کنندگان و نامزدها می‌شود.

معیار های استخدام که باید بدانید!

معیار های استخدام بخشی ضروری از استخدام و استخدام مبتنی بر داده است. در این مقاله، ما 21 مورد از مهم‌ترین آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

ابزارهای استخدام موبایلی

در زیر برخی از ابزارهای متداول استخدام موبایلی آورده شده است.

ابزارها

توضیحات

 LinkedIn Recruiter Mobile app

LinkedIn Recruiter به استخدام‌کنندگان این امکان را می‌دهد که مستقیماً از دستگاه‌های تلفن همراه خود به جستجو و ارتباط با نامزدهای احتمالی بپردازند. استخدام کنندگان می‌توانند نمایه های کاندیدا را مشاهده کنند، پیام ارسال کنند و مصاحبه ها را برنامه ریزی کنند.

 Indeed Mobile Recruiting app

Indeed Mobile Recruiting App به کارفرمایان این امکان را می دهد که آگهی‌های شغلی را به صورت رایگان ارسال کنند و آگهی های شغلی و برنامه‌های کاربردی را از دستگاه های تلفن همراه خود مدیریت کنند. کارفرمایان می توانند به راحتی رزومه نامزدها را ردیابی و بررسی کنند، به پیام های متقاضی پاسخ دهند و لیست مشاغل را در زمان واقعی به روز کنند.

iCIMS Mobile Hiring Manager

برنامه iCIMS Mobile Hiring Manager به استخدام‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا کل فرآیند استخدام را از طریق دستگاه‌های تلفن همراه خود مدیریت کنند. استخدام‌کنندگان می‌توانند به پروفایل‌های نامزدها دسترسی داشته باشند، رزومه‌ها را بررسی کنند، مصاحبه‌ها را برنامه‌ریزی کنند و با تیم‌های استخدامی در یک مکان همکاری کنند.

Workable 

اپلیکیشن استخدام موبایل Workable به استخدام‌کنندگان و مدیران استخدام اجازه می‌دهد تا در ارتباط بمانند و فرآیند استخدام خود را از هر کجا مدیریت کنند. کاربران می‌توانند فرصت‌های شغلی را پست کنند، برنامه‌ها را بررسی کنند، مصاحبه‌ها را برنامه‌ریزی کنند و با کاندیداها در دستگاه‌های تلفن همراه خود ارتباط برقرار کنند.

در دنیای موبایل محور، ترکیب استراتژی‌های استخدام از طریق تلفن همراه که با سبک زندگی هوشمند ما در زمینه فناوری همسو هستند، برای جذب و استخدام نامزدهای برتر ضروری است. استخدام موبایلی با افزایش دسترسی، ساده‌سازی فرآیند استخدام و افزایش تعامل نامزدها، فرآیند استخدام را متحول کرده است.

پلتفرم‌های جستجوی کار موبایلی و اپلیکیشن‌های موبایلی راحت به جویندگان کار انعطاف‌پذیری و سهولت بیشتری در یافتن و درخواست شغل می‌دهند. در همین حال، استخدام کنندگان با حجم زیادی از استعدادها روبه رو هستند. استخدام تلفن همراه تنها با پیشرفت فناوری رواج بیشتری خواهد یافت و نحوه جذب و استخدام استعدادهای برتر سازمان‌ها را متحول خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *