شریک تجاری منابع انسانی, مدیریت منابع انسانی

توسعه و بهبود منابع انسانی بر اساس مدل TTM

مدیریت منابع انسانی مدل TTM

مدیریت منابع انسانی مدل TTM، در حال حاضر بعنوان یک مدل منابع انسانی جامع و کارآمد در تمامی صنایع و صنوف کشور شناخته شده و با توجه به تایید آن توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی،  از اواخر سال 1394 بعنوان اولین طرح طبقه بندی جایگزین طرح طبقه بندی سنتی، مورد بهره برداری بسیاری از سازمان های کوچک و بزرگ با زمینه های فعالیت مختلف قرار گرفته و استقرار یافته است.

مدیریت منابع انسانی مدل TTM

با استفاده از مدیریت منابع انسانی مدل TTM چه کاری می توان انجام داد؟

می توان وضع موجود مدیریت منابع انسانی شرکت ها را بررسی نمود و پروژه ها و اقدامات بهبود یا توسعه ای را بسته به نیاز در آنها تعریف کرد.
در این مدل، سیستم مدیریت منابع انسانی به صورت جامع و نظام مند و با رویکرد علمی بررسی می شود.
آنچه این مدل را متمایز می نماید یکپارچگی در زیر فرآیند های فرآیند مدیریت منابع انسانی ، چابکی در تغییرات سازمانی و شفافیت برای ذینفعان ، و در عین حال انعطاف پذیری آن برای کلیه صنایع است.
یکی از ویژگی‌های اساسی مدل TTM این است که اولویت ها بر اساس عارضه یابی اولیه ( مبتنی بر نگرش منابع انسانی ) تعیین می شوند لذا در مقاطع مختلف زمانی می توان تاثیرات اقدامات بعمل آمده را بر نگرش کارکنان به طور مستمر پایش نمود.
از آنجا که ممکن است در برخی از شرکت ها زیرساخت های مورد نیاز جهت بهره برداری از همه ظرفیت های این مدل مهیا نباشد لذا استقرار این مدل ایرانی در ۵ گام بشرح زیر پیش بینی شده است :

۱. بازطراحی، اصلاح و ظرفیت سنجی مشاغل؛ و نظام شایسته گزینی
۲. ارزشیابی و طبقه بندی مشاغل و طراحی نظام پرداخت
۳. مدیریت عملکرد ( و اصلاح نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد ، و آموزش مهارت محور )
۴. مدیریت استعداد با رویکرد جانشین پروری
۵. آموزش مهارت محور، مبتنی بر دانش مورد نیاز مشاغل

از آنجا که استقرار هر گام نیازمند ایجاد فرهنگ سازمانی منحصر به فرد است لذا قبل از هر اقدامی، می بایستی ابتدا نسبت به عارضه یابی اقدام گردد.

ویژگی منحصر به فردمدیریت منابع انسانی مدل TTM چیست؟

ویژگی منحصر به فرد دیگر مدل TTM این است که کاملا مبتنی بر فرآیند است و بر اساس اهداف و استراتژی های شرکت ها اجرا می‌شود زیرا که شایستگی های منابع انسانی باید کاملاً متناسب با اهداف استراتژیک سازمان باشد.
ضمن اینکه شایستگی ها باید کاملاً قابل اندازه‌گیری و قابل ارتقاء باشند و سازمانها باید تنها روی ارزش‌ها و شایستگی‌هایی سرمایه‌گذاری نمایند که در راستای ارزش های استراتژیک آنها باشد.
با مدل ایرانی مدیریت منابع انسانی TTM بیشتر آشناشوید

ثبت نام در دوره مدیریت منابع انسانی TTM

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *