مدیریت منابع انسانی (ارزشیابی، طبقه بندی و طراحی مشاغل) بر اساس مدل TTM

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
990000 تومان

مدیریت منابع انسانی رویکردی راهبردی جامع و منسجم به استخدام توسعه و سلامت افرادی که در سازمان مشغول به کار می‌شود هدف از مدیریت منابع انسانی آن است که سازمان قادر شود توسط افراد و اهدافش دست یابد. 

مدت دوره:

6 ساعت

تاریخ برگزاری:

چهارشنبه و پنجشنبه 11 و 12 بهمن‌ماه 1402

زمان برگزاری:

19:00 الی 22:00

گواهینامه:

دارد

نحوه برگزاری:

آنلاین

مدرس دوره:

آقای مهندس آرمین خوشوقتی

مشاوره رایگان فروش

اگر میخواهید در دوره جامع مدیریت منابع انسانی ثبت نام کنید اما قبل از آن نیاز دارید اطلاعات بیشتری درباره آن بدانید این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  فعالیت های مدیریت منابع انسانی با زندگی افراد در یک سازمان سروکار دارد. در این میان “تجزیه و تحلیل، ارزشیابی شغل و طراحی شغل” از مهمترین زیر سیستمهای مدیریت منابع انسانی هستند. مدیریت منابع انسانی در بیشتر سازمان ها انجام نمی شود یا به صورت غیر علمی و یا با کیفیت بسیار پایین انجام می‌شود. جمع آوری اطلاعات در مورد رفتارهای شغل و شرایط کاری و استانداردهای عملکرد و دانش و توانایی های لازم برای تحقق حداقل استانداردهای عملکرد برای سازمان ها از اهمیت زیادی برخوردار است این در حالی است که فقط برخی از سازمان‌ها از تجزیه و تحلیل شغل استفاده می کنند در ایران نیز اکثر سازمانها تجزیه و تحلیل شغل نظام مند ندارند.

  درباره دوره:

  از تصویب اولین طرح طبقه بندی مشاغل در ایران آنقدر سالیان متمادی سپری شده که دیگر در سازمان ها کسی به این فکر نمی کند که چطور شد سیستمی که قرار بود راهگشای پرداخت مزد مساوی در برابر کارهای هم ارزش در شرایط یکسان باشد تبدیل شد به انبوه کاغذهای تایپ شده و جلد شده در گوشه کتابخانه سازمان ها که نه در محیط کسب و کار امروز کاربردی دارد و نه به آن اعتمادی وجود دارد!

  طی سال های گذشته سازمان های بسیاری بدلیل الزامات قانونی و به جهت ایمن ماندن از عواقب قانونی ، متاسفانه  وقت و هزینه زیادی را صرف تهیه مجلدهای فوق الذکر کرده اند بی آنکه نیازی از ایشان را پاسخگو باشد . چند سازمان را سراغ دارید که از ترس بوروکراسی پیچیده و دست و پاگیری، تبعات مالی، محدودیت، عدم انعطاف پذیری و . . . پذیرفته اند که تحت پوشش نظام سنتی طبقه بندی مشاغل قرار بگیرند ؟

  واقعا عجیب است که با وجود این همه ابزار اطلاع رسانی و شبکه های مجازی که مدیران سازمان ها به آنها دسترسی دارند ، هنوز هستند بسیاری که نمی دانند از سال 1394 می توانند مدل مدیریت منابع انسانی نوین و پویایی که هم الزامات قانونی را مرتفع می سازد و هم پاسخگوی کلیه نیازهای منابع انسانی سازمان ها در تمام صنایع و اصناف می باشد را جایگزین طرح طبقه بندی قدیمی نمایند.

  مدل مدیریت منابع انسانی باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

  • یکپارچه و جامع بوده و تمامی زیرسیستم های اصلی منابع انسانی از قبیل طراحی مشاغل، جبران خدمات، شایسته گزینی ، ارتقاء و گردش شغلی، مدیریت عملکرد، آموزش ، جانشین پروری و … را در بر می گیرد.
  • کلیه الزامات قانونی سازمان ها را در پرداخت حقوق و دستمزد و همچنین پاداش و پرداخت های مبتنی بر عملکرد برآورده ساخته و بدلیل انطباق کامل با مقررات کار و تامین اجتماعی مورد تایید مراجع ذیصلاح در این خصوص می باشد.
  • در تمام بخش ها کاملا شفاف، عاری از پیچیدگی و قابل درک و پیاده سازی برای کلیه ذینفعان است به همبن دلیل با کمترین مقاومت از سوی کارکنان و مدیران مواجه می شود.
  • قابلیت انطباق و کاربرد برای تمام مشاغل در سازمان های مختلف خدماتی و تولیدی با هر ابعادی را دارد.
  • ابزار دقیق و مناسبی در اختیار سازمان ها قرار می دهد تا بتوانند حقوق و مزایای پرداختی را با مقیاسی مشخص در داخل و خارج از سازمان مقایسه کرده و پاسخگوی گلایه های کارکنان در زمینه عدالت پرداخت درونی و بیرونی باشند.
  • ارتباط مستقیم بین ارزش شغل برای سازمان و منافع آن برای شاغلین فراهم می سازد .
  • زیرساخت سیستم جذب بوده و شایستگی ها مورد نیاز هر شغل را در اختیار سازمان ها قرار می دهد ( شایستگی های واقعی، مرتبط با فعالیت های شغلی و موثر در زنجیره ارزش همان سازمان نه شایستگی های کپی شده از مدل های ترجمه شده و … )
  • با استفاده از آن سیستم مدیریت عملکرد کارآمد و مبتنی فعالیت های شغلی و فرآیندهای سازمان استقرار می یابد.
  • رویکرد آموزشی در این سیستم مبتنی بر مهارت بوده و اثربخشی آموزش ها در بهبود عملکرد کاملا محسوس است
  • بدلیل انعطاف پذیری بالا پاسخگوی نیاز سازمان ها هم در دوران رکود و هم در دوران رونق و در زمان توسعه سازمان ها می باشد.
  • از همه مهمتر منجر به افزایش چشمگیر رضایت شغلی کارکنان بویژه در شاخص هایی چون ارزشیابی شغل، فرصت های برابر، فرصت های یادگیری، مدیریت شایستگی ها، ارتقا و مسیر ترقی، روشن بودن وظایف مورد انتظار و حقوق و دستمزد می گردد.

  چگونگی تحقق این موارد

  برای اطلاع از چگونگی تحقق این موارد ( در حوزه ارزشیابی و طبقه بندی مشاغل ) که برای بسیاری از سازمان ها تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده در کارگاه دو روزه TTM ما را همراهی کنید.

  درباره مدل مدیریت منابع انسانی TTM

  مدل مدیریت گنجینه های وظایف ( Tasks Treasure Management  ) در حال حاضر بعنوان یک مدل مدیریت منابع انسانی جامع و کارآمد در تمامی صنایع و صنوف کشور شناخته شده و با توجه به تایید آن از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی،  از سال ۱۳۹۴ بعنوان اولین طرح ارزشیابی و طبقه بندی مشاغل ، بعنوان جایگزین طرح طبقه بندی مشاغل سنتی ، مورد بهره برداری بسیاری از سازمان های کوچک و بزرگ با زمینه های فعالیت مختلف قرار گرفته و استقرار یافته است.

  علاوه بر تبعیت این مدل از قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی و رعایت کلیه الزامات قانونی، از دیگر عوامل موثر بر مقبولیت TTM می‌توان به سادگی و در عین حال کاربردی بودن و جامعیت آن اشاره نمود به نحوی که پاسخگوی کلیه نیازهای مدیریت منابع انسانی سازمان ها به صورت یکپارچه و با کیفیت یکسان در تمام بخش ها ( بدلیل محوریت شایستگی های دانشی و نگرشی ) بوده و بین آورده های ارزش آفرین کارکنان برای سازمان و منافع و عایدی ایشان ارتباط منطقی برقرار می نماید.

  اما آنچه که باعث شده تا این مدل ایرانی بتواند در مدت کوتاهی مورد استقبال صاحبان کسب و کار، و مدیران صنایع قرار گیرد، این بوده که مدل TTM، از دل صنعت برآمده است و صرفا یک طرح تحقیقاتی مبتنی بر دانش  صرف نبوده، علاوه بر این، مدل TTM متناسب با نیازهای بنگاه ها و صنایع کم تاب آور طراحی و ایجاد شده است تا مدیران بتوانند نظام جبران خدمت سازمان های خود را بر اساس عملکرد کارکنان طراحی نموده و حقوق و دستمزد را مبتنی بر خروجی کارکنان پرداخت نمایند.

  سرفصل های دوره:

  -رویکردهای طراحی شغل

  – روش تجزیه و تحلیل شغل 

  – ارزشیابی مشاغل

  – طبقه بندی مشاغل 

  – طراحی شناسنامه شغل 

  – شرح شغل و شرایط احراز شغل

  -طراحی ساختار منابع انسانی

  منابع مطالعاتی در خصوص مدل TTM 

  برای مطالعه بیشتر در خصوص این مدل ، از لینک های زیر بازدید بفرمائید :

  * معرفی مدل مدیریت منابع انسانی TTM ، ماهنامه تدبیر (تخصصی مدیریت) ، شماره 310، دی ماه 97، سال 29

  * مروری اجمالی بر مدل TTM

  * مدل شایستگی مبتنی بر شخصیت بر اساس مدل MBTI