حقوق و دستمزد

بخشنامه مزد 1403 | افزایش حقوق کارگران 1403 | حقوق و دستمزد 1403

بخشنامه مزد 1402

افزایش حقوق و مزایا سال 1403 | بخشنامه مزد 1403

حداقل دستمزد ۱۴۰۳ کارگران در سیصد و بیست و نهمین جلسه شورای عالی کار ۳۵.۳ درصد افزایش یافت.

حداقل دستمزد کارگران در سیصد و بیست و نهمین نشست شورای عالی کار به میزان ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان تعیین شد. این خبری است که سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از یک جلسه ۹ ساعته در جمع خبرنگاران اعلام کرد.وزیر کار گفت: حق اولاد از ۵۳۷ هزار تومان به ۷۱۶,۶۰۰ تومان افزایش یافت.

به گفته مرتضوی به این ترتیب حداقل مزد روزانه دو میلیون و ۳۸۸ هزارو ۷۲۸ ریال افزایش یافت.

همچنین علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار نیز گفت: دریافتی یک کارگر با خانوار ۳.۳ نفری از ۸ میلیون و ۲۰۸ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان رسید. حداقل حقوق یک کارگر با یک فرزند از ۸ میلیون و ۴۹۱ هزار تومان به ۱۰ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان رسید.

وی درباره حضور نمایندگان کارگری در شورای عالی کار بیان کرد: این شورا با دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد و مصوبات آن رسمی است. به گفته وی، حداقل مزد کارگران سال آینده نسبت به رشد امسال با ۸ واحد درصد افزایش همراه شده و به ۳۵.۳ درصد رسیده است. البته اقدامات دولت در سبد معیشت و کمک‌های جانبی هم در کنار آن از کارگران حمایت می‌کند.

میزان افزایش دستمزد سایر سطوح هم ۲۲ درصد به اضافۀ رقم ثابت تعیین شد.

گفتنی است، نمایندگان کارگری در شورای عالی کار به دلیل عدم نظرخواهی از آنها در تعیین اعداد و ارقام به اعتراض جلسه را ترک کردند.

نحوه افزایش مزدها برای سال ۱۴۰۳ :

۲۲ درصد به مزد روزانه سال ۱۴۰۲ اضافه نموده و به آن مبلغ ۲۳۰.۰۲۶ ریال اضافه کنید.

️سوال۱ : آیا مبلغ پانصد هزار تومان حق عائله مندی هم مثل حق اولاد معاف از کسر سهم حق بیمه هست ؟
پاسخ: کمک عائله‌مندی هم‌اکنون نیز در ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی و تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار پیش بینی شده است و مبلغ آن برای سال ۱۴۰۳ معادل ۷.۱۶۶.۱۸۴ ریال است و از کسر حق بیمه نیز معاف است.
وزیر کار در طی جلسات شورایعالی کار، از عنوان جدیدی ( به اسم حق همسر یا تاهل ) یاد کردند که مبلغ آن ماهانه ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال است و بر اساس بخشنامه های درآمدی سازمان تامین اجتماعی، حق همسر در کارگاه های مشمول قانون کار مشمول کسر حق بیمه خواهد بود مگر اینکه تامین اجتماعی آن را معاف کند.
لازم به توضیح است که در حال حاضر حق همسر فقط در موسسات مشمول قانون نظام هماهنگ، معاف از کسر حق بیمه است.

️سوال۲ : آیا حق تاهل به پرسنلی که فرزند دارند ولی متارکه کردند باز هم تعلق خواهد گرفت ؟
️پاسخ: بایستی منتظر ابلاغ مصوبه شورای عالی کار و بخشنامه وزیر کار باشیم ولی منطقا  کارگرانی که فرزند دارند ولی متاهل نیستند از کمک عائله‌مندی( به مبلغ ۷.۱۶۶.۱۸۴ ریال ) بهره‌مند می‌شوند و حق تاهل ( حق همسر) به ایشان تعلق نمی‌گیرد.

️سوال۳ : در کارگاه های دارای طرح طبقه بندی مشاغل آيتم هایی مانند حق جذب و سایر مزایا چند درصد افزایش پیدا می کند؟
️پاسخ: باید منتظر ماند تا بخشنامه‌های پیوست بخشنامه مزد ( که از سوی مدیرکل محترم جبران خدمت وزارت کار تنظیم می‌گردد ) ابلاغ شوند.
اگر بخشنامه‌های پیوست بخشنامه مزد، مثل سال گذشته تنظیم شده باشد، حق جذب و سایر دریافتی هایی که از اجزاء مزد به شمار می‌روند معادل ۲۲ درصد افزایش خواهند یافت.

سوال۴ : در کارگاه‌های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش ۲۲درصدی حقوق شامل جذب مسئولیت و سایر مزایای مستمر هم می‌شود یا خیر؟
️پاسخ: کلیه مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل ( من‌جمله مواردی که در سوال طرح کردید) جزء مزد محسوب شده و مشمول افزایش ۲۲ درصدی سال ۱۴۰۳ خواهند شد.

️سوال۵ : در کارگاه‌های فاقد طرح طبقه بندی مشاغل مبنای محاسبه اضافه کار صرفاً حقوق پایه است یا مزایایی مانند حق جذب و مسئولیت و سایر مزایای مستمر هم شامل آن می‌شود؟
️پاسخ: کلیه مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل که در ازای انجام کار در زمان عادی کار و برای ترمیم مزد پرداخت شود ( مثل مواردی که در سوال طرح کردید ) جزء مزد محسوب شده و مبنای محاسبه اضافه‌کاری می‌باشد.

سوال۶ : آیا حق عائله مندی هم مانند حق اولاد از بیمه معاف است؟
️پاسخ: کمک عائله‌مندی که هم‌اکنون مطابق ماده ۸۶ قانون تامین اجتماعی و تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار ( به مبلغ ۷.۱۶۶.۱۸۴ ریال ) به کارگران پرداخت می گردد از کسر حق بیمه معاف است.
اما حق تاهل که مبلغ آن ماهانه ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال است و به کارگران متاهل تعلق می گیرد بر اساس بخشنامه های درآمدی فعلی سازمان تامین اجتماعی مشمول کسر حق بیمه خواهد بود مگر اینکه تامین اجتماعی آن را معاف کند.
️سوال۷ : آیا مبلغ حق تاهل به کارکنان بازنشسته کشوری و لشکری که مجددا براساس قانون کار در بخش خصوصی مشغول به کار بشوند، قابل پرداخت است؟
پاسخ:کلیه کارگران متاهل مشمول قانون کار، مستحق دریافت مبلغ حق تاهل می باشند.
️سوال۸ : اگر کارمند زن، سرپرست خانوار نباشد ولی متاهل و بچه دار باشد آيا حق ‌‌اولاد و حق عائله مندی تعلق میگیرد؟
️پاسخ: چنانچه فرزند وی واجد شرایط باشد، کارگر خانم از کمک هزینه عائله‌مندی( به مبلغ ۷.۱۶۶.۱۸۴ ریال) و حق تاهل ( به مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال) بهره مند خواهد شد.
️سوال۹ : آیا حق تاهل به فردی که همسرش از دنیا رفته تعلق می‌گیرد؟
به فردی که طلاق گرفته چطور؟
️پاسخ: حق تاهل، به کارگری که مجرد است ( اعم از این‌که همسر وی فوت کرده باشد یا طلاق گرفته باشد ) تعلق نمی‌گیرد.
️سوال۱۰ : آیا حق تاهل جزء مزد ثابت تلقی می‌شود؟
️پاسخ: مزایای رفاهی و انگیزه‌ای ( من‌جمله حق تاهل ) جزء مزد ثابت و‌مزد مبنا محسوب نمی‌شوند.

 

افزایش حقوق و مزایا سال 1402 | بخشنامه مزد 1402

براساس اعلام منابع معتبر از شورای‌عالی کار افزایش دستمزدها در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر می‌باشد:

کلیه سطوح مزدی ( اعم از حداقل دستمزد یا سایر سطوح مزدی) در سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۱٪ + روزانه مبلغ ۸۳.۵۹۶ ریال افزایش خواهند یافت.

بر این اساس حداقل دستمزد روزانه ۱.۷۶۹.۴۲۸ ریال تعیین شد ( مبلغ ۵۳.۰۸۲.۸۴۰ ریال در ماه ۳۰ روزه و مبلغ ۵۴.۸۵۲.۲۶۸ ریال در ماه ۳۱ روزه).

همچنین مبلغ کمک هزینه مسکن ماهانه ۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال پیشنهاد شد. اعمال این مبلغ، نیازمند تصویب هیأت وزیران می‌باشد.

مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار نیز ماهانه ۱۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال تعیین شد.

مبلغ کمک هزینه عائله مندی ماهانه ۵.۳۰۸.۲۸۴ ریال به ازای هر فرزند).

میزان مزد و مزایای قانونی کارگران در سال 1402

برای دانلود بخش‌نامه مزد و جدول سنوات کلیک کنید.

پرسش و پاسخ‌های دستمزد ۱۴۰۲

آیا پایه سنوات سال ۱۴۰۲ همان مبلغ سال ۱۴۰۱ است؟

کارگرانی که سابقه کار آن‌ها در سال ۱۴۰۲ در همان کارگاه به ۳۶۵ روز رسیده، روزانه مبلغ ۷۰.۰۰۰ ریال دریافت خواهند کرد.

اما کارگرانی که در سال ۱۴۰۱ پایه سنوات دریافت می‌کرده‌اند و هنوز در همان کارگاه مشغول به کار هستند، ابتدا از ۲۱٪ افزایش (نسبت به ۷۰.۰۰۰ ریال) برخوردار می‌شوند و سپس مبلغ ۷۰.۰۰۰ ریال را بشرح که توضیح داده شد، دریافت خواهند کرد.

گفته می‌شود که درصد ۲۱٪ فقط باید روی سایر سطوح مزدی اعمال شود.یعنی حداقل دستمزدها ۲۷٪ افزایش داشته‌اند و بقیه ۲۱٪ ، آیا این درسته؟

مالیات حقوق کارگران در سال 1402

برابر مصوبه شورای عالی کار، در سال ۱۴۰۲ کلیه سطوح مزدی( اعم از حداقل دستمزد یا سایر سطوح مزدی ) به میزان:

《 ۲۱٪ + روزانه ۸۳.۵۹۶ ریال نسبت به آخرین مزد روزانه سال ۱۴۰۱ 》

افزایش خواهند یافت.

در اینخصوص تفاوتی بین حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی وجود ندارد.

آیا مبلغ کمک هزینه مسکن در سال ۱۴۰۲ قطعی است؟

خیر، قانونا مبلغ کمک هزینه مسکن کارگران، از سوی شورای عالی کار تعیین می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. لذا مادامی‌که این مبلغ به تصویب هیات وزیران نرسیده است، قابل پرداخت نمی‌باشد.

به مشاوره نیاز دارید؟

مشاوره منابع انسانی سرآمد به دو صورت آنلاین و حضوری انجام می‌گردد.

پایه سنوات من در سال ۱۴۰۱ روزانه ۷۰.۰۰۰ ریال بوده. یعنی از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ روزی ۷۰.۰۰۰ ریال پایه سنوات گرفتم. آیا از اول فروردین ۱۴۰۲ مبلغ پایه سنوات من میشه ۱۴۰.۰۰۰ ریال؟

اگر هنوز در همان کارگاه مشغول به کار هستید خیر، پایه سنوات شما از ابتدای سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۸۴.۷۰۰ ریال افزایش خواهد یافت. سپس از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ روزانه مبلغ ۱۵۴.۷۰۰ ریال پایه سنوات دریافت خواهید کرد.

افزایش مبلغ روزانه دستمزد ها در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۸۳.۵۹۶ ریال صحیح است یا روزانه ۸۳.۵۹۶ تومان؟

طبق اعلام منابع معتبر در شورای عالی کار، افزایش 《 ۲۱٪ + روزانه ۸۳.۵۹۶ ریال نسبت به آخرین مزد روزانه سال ۱۴۰۱ 》صحیح است.

این صفحه مجددا بروزرسانی خواهد شد.

شرکت ما در پایان هر سال تمامی حق و حقوق رو پرداخت میکند. سنوات، مانده مرخصی و ... آیا باز هم باید پایه سنوات سال قبل ۲۱٪ افزایش بخورد و بعد عدد ۲۱۰

هزار تومان پایه سنوات اضافه بشود؟

مزایای کارگران در سال 1402

از ابتدای سال ۱۴۰۲ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

مزد سنوات (پایه سنوات ) که در سال ۱۴۰۱ به کارگران پرداخت می‌شده‌است، در صورت تداوم اشتغال کارگر در همان کارگاه، از ابتدای سال ۱۴۰۲ مشمول افزایش ۲۱ درصد می‌شود.

کسی که در سال 1401 بیمه بیکاری با حقوق پایه دریافت می‌کرده، آیا در سال 1402باحقوق پایه 1402 بیمه بیکاری دریافت میکند یا همان حقوق پایه 1401را خواهد گرفت؟

در هر حال مجموع دریافتی‌مقرری‌بگیران بیمه بیکاری نباید از حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲ کمتر باشد. بنابراین حداقل مقرری بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۵۳.۰۸۲.۸۴۰ ریال خواهد بود.

اگر حقوق ثابت فردی در سال ۱۴۰۱ ماهانه مبلغ ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده باشد، حقوق وی در سال ۱۴۰۲ به چه صورتی افزایش خواهد یافت؟

چنانچه حقوق ماهانه وی ۶۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده، بنابراین مزد وی در سال ۱۴۰۱ روزانه ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده است که با افزودن ۲۱٪ + روزانه ۸۳.۵۹۶ ریال، در سال ۱۴۰۲ مزد روزانه وی مبلغ ۲.۵۰۳.۵۹۶ ریال خواهد بود.

گفته می‌شود که در جلسه شورایعالی کار، مصوبه‌ای به امضاء وزیر کار رسیده که اگر در طول سال ۱۴۰۲ روند تورمی مانند سال ۱۴۰۱ بود (یعنی تورم خارج از پیش‌بینی دولت باشد) در طول سال ۱۴۰۲ مجددا ترمیم حقوق برای کارگران مشمول قانون کار، در دستور کار شورایعالی کار قرار بگیرد. سوالی که دارم این است که آیا این وعده، شدنی هست؟

قانونا با توجه به ضروریات و حوائج زندگی یک خانواده کارگری، حداقل دستمزد و تاثیر آن بر سایر سطوح مزدی “هر یک سال یکبار” تعیین شده و پس از تصویب شورای عالی کار به اجرا گذاشته می‌شود.

لذا قانونا تعیین حداقل دستمزد و تاثیر آن بر سایر سطوح مزدی هر یک سال “فقط یکبار” تعیین می‌گردد.

نماینده محترم کارگران در شورای عالی کار گفته‌اند که در مورد تصویب یا عدم تصویب دستمزد سال ۱۴۰۲ کاری از دست ما ساخته نبود. آیا این حرف درست است؟

حداقل بیمه اجباری کارگران در سال 1402

مصوبات شورای عالی کار با اکثریت آراء اعضای حاضر در جلسه معتبر می‌باشد. بنابراین از آنجایی که مصوبات شورای عالی کار بر اساس رای اکثریت اعضای حاضر در جلسه اعتبار پیدا می‌نماید لذا بله ایشان درست می‌گویند چرا که اگر نظر نمایندگان دولت و نمایندگان کارفرمایان (اکثریت اعضای حاضر در جلسه) متفقا روی مبلغ ۲۱٪+۸۳.۵۹۶ ریال بوده، مخالفت یا عدم مخالفت نمایندگان کارگری (بدلیل اینکه در اقلیت بوده‌اند) تاثیری بر نتیجه نهایی نداشته است.

در سال ۱۴۰۲ سقف کسر حق بیمه چه مبلغی خواهد بود؟

سقف مبلغ حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه تأمین اجتماعی در ششماهه اول، ماهانه 383٬965٬876 ریال و در ششماهه دوم ( بجز اسفندماه ) 371٬579٬880 ریال است.

بنده یک بازنشسته تامین اجتماعی هستم. افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ به چه صورت خواهد بود؟

افزایش حقوق بازنشستگان جزئیات اختیارات شورای عالی کار نیست و در حوزه اختیارات هیئت وزیران است اما عموماً هیئت وزیران، نرخ افزایشی معادل افزایش حقوق کارگران را برای مستمری بگیران در نظر می‌گیرد.

اگر کارگری امسال با پایه حقوق بالاتر از اداره کار استخدام شود، آیا در همان ابتدای استخدام افزایش ٢۱ درصدی سایر سطوح مزدی شامل این فرد می‌شود یا حتما باید یک سال بگذرد؟

از آن‌جایی که طبق مصوبه شورای‌عالی‌کار، افزایش مزد نسبت به آخرین مزد دریافتی کارگر در سال ۱۴۰۱ صورت می‌گیرد، و این فرد در سال ۱۴۰۱ از کارفرمای فعلی خود مزد و حقوق دریافت نمی‌کرده‌ است، لذا افزایش ۲۱٪ نسبت به حقوق سال ۱۴۰۲ وی اعمال نمی‌شود.

4.1/5 - (15 امتیاز)

18 دیدگاه در “بخشنامه مزد 1403 | افزایش حقوق کارگران 1403 | حقوق و دستمزد 1403

 1. اصغری گفت:

  با سلام و احترام عالی بود

  1. شیما جعفرزاده گفت:

   با سلام و احترام
   ممنون از محبت شما

 2. عبد خدا گفت:

  سلام افرادی که سابقه ده سال دارند وبااین حقوق واقعا زندگی اداره نمیشود مخصوصا به جمعیت بچه ها ونوه ها حدود ۴۰نفر .تکلیف حقوقشان چی شد وچند میگیرند؟

 3. انتها گفت:

  هنوز هیچ چیز قطعی نیست و احتمال بسیار حقوق و دستمزد 1402 تعغیر کند چون بر اساس قانون به تصویب نرسیده… و حال که به معاون اول رئیس جمهور و به خود رئیس جمهور نیز ورود کرده است.

 4. سید گفت:

  باسلام من بعنوان یک کارگر از رئیس جمهور محترم وسایرمسعولین می خواهم که حقوق ومزایای درنظرگرفته باتوجه به تورم حال حاظر کفاف مخارج زندگی یک خانواده را نمی کند ماانتظار داریم که افزایش رابالاتر ببرید تورم راکنترل نماییدتا مابتوانیم شایدقسمتی ازمشکلاتمان رابرطرف نماییم هرچند تاالان آنطور که میخواستیم درسایر دولت‌ها نشدوبه حقمان نرسیدیم

 5. کوهیارکاویانی گفت:

  وقتی نام سال ۱۴۰۲ رو گذاشتین رشد تولید،این تولید و کی باید عملا انجام بده،شخصی به نام کارگر،وقتی از لحاظه نالی تامین نباشه چه انگیزه ای برای تولید داره،چرا پاشونو از گلوی مردم بر نمیدارین،یه جوری تو رسانه ها حرف میزنین که همه چی گل و گلابه،ولی در واقعیت اینطور نیست،تا زمانی که این قشر و نادیده بگیرین هیچ چیزی درست شدنی نیست

 6. علی معصومیان گفت:

  سلام خدمت مسئولین محترم به قشر جامه کارگری بهایه بیشتری بدهند

 7. محرم حشمتی گفت:

  باسلام وخسته نباشی بنده 28ساله که درسازمان حمل ونقل بصورت کارمندقراردادکارگری موقت مشغول خدمت می‌باشم آیا زمان بازنشستگی همانند سایر کارمندان مبلغی چشم گیر پرداخت میگرددیانه

 8. امیر گفت:

  فقط از خداوند منان میخواهم که انشااله فرج آقا صاحب الزمان نزدیک کند که به امید آن حضرت ریشه ظلم وفساد از دنیا رخت بر کند.برادران وخواهران گرامی بیخودی دلخوش این مسئولان سیر ازدل گرسنه بی خبر نباشید ودعا کنید دعا کنید دعا کنید البته عاجزانه تا شاید مرحمتی شود.التماس دعا

 9. A گفت:

  باسلام این حقوق کفاف زندگی یک ادم مجردرا نمیدهد حالا یک ادم باپنچ نفرزنوبچه دیگه باید چکاربکند اول کسی که این حقوق رامشخس میکند ببیند خودش میتونه زندگی کند بقیه حرفی ندارند

 10. porya گفت:

  سلام سوال جواب رو بدید ممنون میشم … سال ۹۶ به طور دائم در شرکت کار کردم سال ۱۴۰۱ پایه سنوات حین کار چقدر میشد؟ دستمزد یه کارگری که شیفت کاری بوده ۱۳ساعت و نیم و ۱۲ساعت و نیم تعطیلی هم نداشتیم همه روزای تعطیل هم کار میکردم . سال ۱۴۰۱ حقوق با تمام مزایا بهم ۶میلیون پرداخت میشد دوتا دانش اموز هم دارم .. دستمزدم چقدر باید میشد .تورو خدا یه جواب درست قانونی به من بگید خواهش میکنم

 11. صفدر گفت:

  سلام عرض ادب خدمت کارشناس حوزه دستمزدوحقوق قشر منفعل کارگری بعدچندسال بیمه پردازی درحوزه کاروکارگری درپایان باترفندوهمیاری اداره کار وکارفرمافرستادنمان بیمه بیکاری باآخرین حقوق دستمزد۱۴۰۱پایان خرداد بازنشته شدم ازآنجائیکه بیمه دوسال آخربیمه پرداز رامحاسبه می‌کند ضرری بسیار درحقوق دوران سال مرگی نمودم والان هم نمی‌دانم ۱۴۰۲چه حقوقی برایمان درنظرگرفته شده باداشتن دامادوعروس ونوه آیابرای زنده ماندن امیدوار باشم یابه خودی خود به این زندگی پایان دهم بعد سی سال بیمه پردازی بااحتساب۳۳ماه بیمه بیکاری ۴۷۰۰۰۰۰۰تقریبا چه کنم ایاپایه حقوقمان تقیر میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 12. عنایت کارگر گفت:

  باسلام و احترام من الان نزدیک به26سال سابقه بیمه دارم وتااین تاریخ همش در ادارات دولتی مشغول به کار بوده ام و نزدیک به 18سال هم در اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور به عنوان راننده پایه یک وجرثقیل کارمیکنم میخواستم بدونم چرا هیچکس پیگیری کارمارونمیکنن سال نود به دستور رییس جمهوری باید ماروکارمندرسمی می‌کردند ولی یک شبه 92نفراز نزدیکانه خودشان رسمی شدندایاراننده پایه یک وجرثقیل باید داخل حکمش بزنند کارگر ساده و حداقل حقوق کارگری بهمون بدن کجایی این عدالت عدل علی هست کل سال کارگر ساده هستیم ولی شب عیدمیشه میشیم کارمند خیانت تاکی چرا جایی وجود ندارد که بشه پیگیری کنیم اداره کار میگه شما وزارت کشور هستید دیوان عدالت اداری وکیل گرفتیم هزینه کردیم اونم زورش نرسید خدا وکیلی اینو به گوش رییس جمهوری برسونید ما جواب می‌خوابیم ممنونم

 13. علی رنجبر گفت:

  این افزایش حقوق بخوره تو سر یه مشت مسئول بدرد نخور یه گاو میزاشتن به جا این مسئولین اوضاع بهتر میشد آخه چجوری خودشون میگن 12میلیون هزینه معیشت هر خانواده هست ولی حقوقی که تصویب میکنن 4میلیون اختلاف داره

 14. Dorsa1234 گفت:

  برا حق خودتون التماس میکنید
  واقعا که خقتون هست هر بلائی سرتون نیاد
  ایشالا خدا بدتر از اینا سر ملتی که در برابر ظلم سر فرود نیارند بیاره

 15. بنده خدا گفت:

  این حقوقی که سال۱۴۰۲افزایش داده اندکفاف زندگی برای۱۵روزکارگرهم نمی‌شه آقایان اصلا قانونی اجرانکرده اندکه امضا وتصویب بشه اگر طبق قانون باشه درسته وگرنه این۲۷درصدهیچ اعتبار قانونی نخواهد داشت وبایددولت که مجری قانون هست براساس بالارفتن گرانی وتورم قانونی اجراکنه

 16. بنده خدا گفت:

  فقط قانون نه چیزی بیشتر براساس نرخ تورم وگرانی این قانون رانوشته ومجلس وهمه هم تصویب وتاکید وتایید نموده اند…نه آن چیزی که به ضرر کارگران ونفع کارفرما باشه

 17. Sajjad گفت:

  سلام ایا حقیقت داره ک پایه حقوق ۱۴۰۲ از خرداد ماه اعمال میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *