دوره آموزشی قوانین تامین اجتماعی برای کارفرمایان | وبینار قوانین تامین اجتماعی - توسعه منابع انسانی سرآمد
وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
2310000 تومان

مدت دوره:

12 ساعت

تاریخ برگزاری:

یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه 7 و 8 و 9 مرداد 1403

زمان برگزاری:

17:00 الی 21:00

گواهینامه:

دارد

نحوه برگزاری:

آنلاین

مدرس دوره:

آقای دکتر محسن ریاضی

مشاوره رایگان فروش


اگر میخواهید در دوره جامع مدیریت منابع انسانی ثبت نام کنید اما قبل از آن نیاز دارید اطلاعات بیشتری درباره آن بدانید این فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند .

  یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نهادهایی که کارفرمایان از بدو شروع به کار خود با آن در ارتباط و تماس خواهند بود و باید باشند سازمان تامین اجتماعی است. این ارتباط از ابتدای راه‌اندازی کارگاه به هر شکل آن شامل شرکت، موسسه، کارخانه و… با تشکیل پرونده در یکی از شعب تامین اجتماعی شروع خواهد شد و در ادامه با فرستادن فهرست حقوق و دستمزد و پرداخت حق بیمه کارگران تحت پوشش به صورت ماهیانه ادامه خواهد داشت. این ارتباط تا پایان فعالیت و چرخیدن چرخ‌های کارگاه ادامه می‌یابد. در دوره آموزشی قوانین تامین اجتماعی برای کارفرمایان درباره این موضوعات بیشتر بحث خواهیم کرد.

  ضرورت و اهمیت دوره قوانین تامین اجتماعی:

  کارفرمایان مسئولیت پرداخت بخش مهمی از حق بیمه تعیین شده در قانون تامین اجتماعی را بر عهده دارند و از این رو یکی از شرکای اصلی سازمان تامین اجتماعی به شمار می‌آیند. از سوی دیگر بخش مهمی از منابع درامدی سازمان تامین اجتماعی را وصولی های حق بیمه از کارفرمایان تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر با توجه با اینکه خدمات سازمان تامین اجتماعی به مشتریان خود (بیمه شده، مستمری بگیر) نظیر پرداخت مستمری ، خدمات درمانی  از محل حق بیمه‌های دریافتی این سازمان صورت می‌گیرد، این سازمان حساسیت زیادی به وصول به موقع این درامدها برای پاسخگوئی مناسب و به موقع تعهدات خود دارد و از این رو در قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی، بخش مهمی از آن مربوط به قوانین و مقررات ناظر بر کارفرمایان و فرآیند و چگونگی وصول درامدهای حق بیمه است.

  عدم آگاهی کارفرمایان از این قوانین و مقررات که معمولا این عدم آگاهی با خسارات مالی برای کارفرمایان همراه است، باعث بروز مشکلاتی برای کارفرمایان و متعاقب آن ایجاد نارضایتی از سازمان و جوی منفی علیه آن می‌شود.

  این دوره به منظور  آشنائی کارفرمایان با قوانین و مقررات ناظر بر رابطه کارفرمایان با سازمان تامین اجتماعی، مزایای تامین اجتماعی برای کارفرمایان و تعهدات متقابل کارفرمایان و سازمان تامین اجتماعی طراحی شده است.

  سرفصل های دوره آموزشی قوانین تامین اجتماعی:

  • آشنائی با سازمان تامین اجتماعی و جایگاه آن در نظام تامین اجتماعی کشور
  • آشنائی با عملکرد سازمان تامین در حوزه های مختلف (بیمه ، درمان و سرمایه گذاری)
  • آشنائی با مزایای تامین اجتماعی برای کارفرمایان
  • آشنائی با واحدهای اجرائی سازمان ( شعب ، کارگزاری ، شعب محازی) در سطح استان
  • آشنائی با واحدهای مختلف شعب و وظایف آنها
  • تعریف بیمه شده و انواع آن در تامین اجتماعی و تفاوت در مزایای دریافتی آن
  • نرخ حق بیمه و سهم کارفرما ، بیمه شده و دولت از آن
  • تخفیفات و معافیت های موجود در زمینه نزخ حق بیمه برای کارفرمایان
  • دستمزد مشمول حق بیمه
  • تکالیف و وظایف کارفرمایان در قبال بیمه شده و سازمان تامین اجتماعی (پرداخت حق بیمه ، ایمنی و بهداشت محیط کار ، بیماری و ناتوانی بیمه شده و ..)
  • آشنائی با فرآیند پزداخت حق بیمه توسط کارفرمایان و  قوانین و مقررات ناظر بر آن
  • آشنائی با فرآیند ارسال لیست حق بیمه به شعب سازمان تامین اجتماعی  توسط کارفرمایان و  قوانین و مقررات ناظر بر آن
  • آشنائی با فرآیند بازرسی از کارگاهها و  قوانین و مقررات ناظر بر آن
  • آشنائی با فرآیند اجرائیات  و  قوانین و مقررات ناظر بر آن
  • چگونگی اخذ کد کارگاهی و تحت پوشش قرار دادن کارکنان
  • راه کارهای وصل حق بیمه از کارفرمایان در قانون تامین اجتماعی
  • چگونگی ایجاد بدهی برای کارفرمایان
  • چگونگی تقسیط بدهی کارفرمایان
  • چگونگی بخشودگی جرائم کارفرمایان
  • آشنائی با پیمان ها در قوانین و مقررات تامین اجتماعی
  • حادثه در کارگاه و مسئولیت هاتی کارفرمایان در این زمینه
  • بازنشستگی پیش از موعد کارکنان و مسئولیت های کارفرمایان در این زمینه
  • چگونگی برخورداری از مزایای بیمه بیکاری
  • چگونگی بررسی شکایات کارفرمایان در هیات های بدوی و تجدیدنظر
  • چگونگی تحت پوشش قرار گرفتن کارفرمایان بعنوان بیمه شده

  شاید در نگاه اول اولین موردی که با شنیدن تامین اجتماعی به ذهن افراد خطور کند، بیمه باشد. یعنی سازمان تامین اجتماعی با نام بیمه در ذهن‌ها ثبت شده است. این بیمه می‌تواند بیمه کارگری باشد که توسط کارفرما پرداخت می‌شود و بخشی از آن هم از حقوق کارگر کسر می‌شود و هم می‌تواند و یا سایر انواع بیمه مانند بیمه بازنشستگی، بیمه تکمیلی، بیمه بیکاری که افراد با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی می‌توانند دریافت نمایند.

  شاید یکی از خطرناک‌ترین ضربه‌ای که هر کارفرما می‌تواند به کسب و کار، اعتبار و برند خود وارد نماید عدم آشنایی با قوانین تامین اجتماعی باشد زیرا اگر به علم آن آگاه نباشد و درگیری و اختلاف میان کارفرما و کارگر صورت گیرد آن کسی که می‌تواند بازنده این داستان باشد قطعا کارفرماست چراکه نتوانسته به شیوه درست حق و حقوق کارگر را ادا نماید.

  البته همیشه هم همه چیز به نفع کارگر نخواهد بود و دریافت خدمات بیمه‌ای از سوی تامین اجتماعی با کارگر با برخی شرایط و ضوابط همراه است. از آنجایی که مورد بحث‌ترین نوع بیمه در تامین اجتماعی بیمه بیکاری و بازنشستگی است قصد داریم در اینجا بخ این دو مورد پرداخته و بخشی از صحبت‌های مهندس آرمین خوشوقتی را طی مصاحبه‌ای که با رادیو اقتصاد داشتند با شما در قالب پادکست به اشتراک بگذاریم. فقط این مورد را در ذهن داشته باشید که این پادکست و فایل‌های صوتی شما را در شرکت در دوره تامین اجتماعی بی‌نیاز نخواهد کرد بلکه صرفا نکات پرتکرار و بسیار مهمی هستند که جا دارد در این جا گوشه‌ای از آن گفته شود. بنابراین اگر می‌خواهید تسلط عمیقی به مباحث تامین اجتماعی داشته باشید حتما در در دوره تامین اجتماعی سرآمد شرکت نمایید. 

  دوره تامین اجتماعی توسط دکتر محسن ریاضی با سابقه درخشان و تجارب ارزشمند و علم عمیق به این موضوعات برگزار خواهد شد قطعا با شرکت در این دوره دانش و تجربه شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

  مقرری بیمه بیکاری

  بیمه بیکاری مقرری است که توسط سازمان تامین اجتماعی به کارگران و کارمندانی تعلق می‌گیرد که به صورت غیرارادی از کار خود بیکار شدند و در حال حاضر بیکار به شمار می‌آیند.

  طبق ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، برای استفاده از مقرری بیمه بیکاری، بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل ۶ ماه سابقه «پرداخت حق بیمه» داشته باشد. اگر کارگر مشمول قانون کار، بیکار شود ولی حق بیمه کارگر، چند ماه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده باشد، آیا کارگر می‌تواند از بیمه بیکاری بهره‌مند شود؟

   طبق قانون تامین اجتماعی تأخیر کارفرما یا امتناع کارفرما در پرداخت حق بیمه، رفع مسئولیت و تعهدات تأمین اجتماعی در برابر بیمه شده نیست، به همین دلیل طبق یکی از  رأی های هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، که در سال ۸۷ صادر شد، این طور مقرر شده که در مواردی که اشتغال به کار بیمه شده طبق رأی هیأت تشخیص و حل اختلاف اداره کار محل احراز بشه و طبق آن رای، کارفرما مکلف به پرداخت حق بیمه مربوط به آن مدت شود ( یعنی طوری که سابقه اشتغال به کار فرد که الان بیکار شده به مدت حداقل ۶ ماه احراز شود)، سازمان تامین اجتماعی مکلف به پرداخت مقرری بیمه بیکاری به آن فرد بیمه شده بیکار هست. 

  خب همانطور که می‌دانید فرد بیکار فقط یک ماه یا ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدنش فرصت دارد برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری به اداره کار محل مراجعه کند.

  0:00 / 0:00
  مقرری بیمه بیکاری

  بیمه بازنشستگی

  بیمه بازنشستگی یکی از انواع طرح‌های بیمه عمر است که برخی از شرکت‌های بیمه‌گر آن را ارائه می‌کنند. مستمری بازنشستگی یا حقوق بازنشستگی مبلغی است که می‌تواند ماهانه و تا پایان عمر پرداخت شود و میزان آن به سابقه کاری و میزان حق‌ بیمه‌ای بستگی دارد که بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.

  مشمولین قانون تامین اجتماعی در صورت حائز بودن شرایط زیر حق استفاده از مستمری بازنشستگی را خواهند داشت.

  ۱- حداقل ده سال حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی پرداخته باشند.
  ۲- سن مرد به شصت سال تمام و سن زن به پنجاه و پنج سال تمام رسیده باشد.

  0:00 / 0:00
  بیمه بازنشستگی

  پرسش و پاسخ‌های متداول بیمه بازنشستگی

  اهداف دوره قوانین تامین اجتماعی:

  • آشنایی مخاطبین با تکالیف و تعهدات کارفرمایان در قبال سازمان تامین اجتماعی
  • آشنایی مخاطبین با قوانین. مقررات ناظر بر فرآیند و چگونگی ارتباط کارفرمایان با سازمان تامین اجتماعی
  • آشنایی مخاطبین با سازمان تامین اجتماعی و حوزه های عملکردی آن در بخش های مختلف (بیمه ، درمان و سرمایه گذاری) و جایگاه آن در نظام تامین اجتماعی کشور
  • آشنایی با واحدهای اجرائی سازمان تامین اجتماعی (بیمه و درمان ) در سطح استان و ساختار سازمانی آن‌ها

  مخاطبین دوره قوانین تامین اجتماعی:

  • کارفرمایان سازمان ها، موسسات، شرکت ها و کارگاههای  دولتی و خصوصی که تحت پوشش تامین اجتماعی هستند یا تمایل به تحت پوشش قرار گرفتن این سازمان هستند.
  •  مدیران سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی و خصوصی که کارکنان آنها تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.

  تعداد ساعات دوره آموزشی:

  دوره تامین اجتماعی برای کارفرمایان به طور کل 12 ساعت می‌باشد.

  اصول کاربردی قانون کار و تامین اجتماعی برای کارفرمایان

  یکی از اصلی‌ترین مواردی که هر کارفرما یا مدیری در هر کسب و کاری باید فرا گیرد شناخت قانون کار و قوانین تامین اجتماعی است زیرا براساس بررسی‌های انجام شده مشخص شده است که حدود 70 درصد مجازات کارفرمایان و مدیران در هر سازمانی عدم کسب اطلاعات کافی درخصوص قانون کار است.

  سبد خرید
  برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.