مرخصی استحقاقی

مرخصی استحقاقی

Posted by: tamasco
Category: مرخصی ها

سوال :
آیا مرخصی استحقاقی جزء ساعات کاری محاسبه می شود؟
یعنی کارگری که در طول روز بایستی مثلا 9 ساعت کار کند ، اگر یک روز بعنوان مرخصی در کارگاه حضور نداشته باشد، ساعت کارکرد وی در آن ماه چقدر خواهد بود؟
آیا از کارکرد موظف او حدود 9 ساعت کم می شود؟
اگر کم شود مرخصی استحقاقی وضعیتش چطور شده؟

پاسخ از استاد محمدی:
– مستند به ماده ۶۴ قانون کار مرخصی استحقاقی کارگران با استفاده از مزد در سال ۲۶ روز کاری است . بنابراین ایامی که کارگران از مرخصی استحقاقی خود استفاده می کنند ، جزء ساعت کار آنان محسوب خواهد شد .
– بر اساس ماده ۵۱ قانون کار ، ساعت کار مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می دهد .
– اوقات صرف غذا و استراحت جزء ساعت کار محسوب نخواهد شد .
– البته چنانچه بر اساس عرف و رویه از قبل اوقات مذکور جزء ساعت کار محسوب میگردیده ، عرف و رویه جاری معتبر خواهد بود .
– در قانون کار ۴۴ ساعت کار در هفته از روز شنبه تا پنج شنبه با احتساب روزانه ۷ ساعت و بیست دقیقه تعریف شده است .
– کلیه کارگران که تحت هر عنوان روز جمعه کار می کنند ، علاوه بر رعایت تبصره یک ماده ۶۲ قانون کار ( تعطیل روز دیگری بجای روز جمعه ) ، مشمول برخورداری از ۴۰ درصد اضافه بر مزد را خواهند داشت
– در حالت عادی ، مازاد بر ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه کار در روز و یا ۴۴ ساعت کار در هفته اضافه کاری محسوب شده و وفق مقررات مشمول دریافت اضافه کاری موضوع ماده ۵۹ قانون کار خواهند بود .

Author: tamasco

دیدگاهتان را بنویسید